POZOR
zdroj: www.christianity.com

Advent, půst a konec zábavy

V naší rubrice “Věděli jste” Vám chceme připomenout/objasnit známá i neznámá slova nebo výrazy, s kterými se můžete v dnešní době setkat na internetu, v televizi nebo v rozhovoru se svými přáteli.

Dnes něco o slově Advent. Advent je doba očekávání příchodu Spasitele a příprava na Vánoce v tom duchovním slova smyslu. Dříve se v tuto dobu lidé postili a vyhýbali se všem druhům zábavy.

Advent začíná první nedělí adventní, tedy nedělí mezi 27. listopadem a 3. prosincem. 

Tradičním symbolem adventu je adventní věnec, který má v různých oblastech různou podobu, v České republice (a v katolických zemích) nejčastěji se čtyřmi svíčkami, z nichž tři jsou fialové (modré) a jedna růžová. Fialová (modrá) barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Tradice zapalování svíček na věncích přímo vychází ze židovské tradice zapalování osmi svící o svátcích zvaných Chanuka (o té jsme psali minule zde).

obrázek ze stránek http://www.youngadultministryinabox.com
obrázek ze stránek http://www.youngadultministryinabox.com

JAK NA ADVENTNÍ SVÍČKY

Každou adventní neděli se pak zapaluje jedna svíčka. První a druhá jsou zapálené fialové svíčky, třetí se zapaluje svíčka růžová a nakonec opět fialová. První svíčka je za proroky, kteří zvěstovali narození Spasitele. Druhá svíčka je symbolem lásky. Třetí (růžová) je znamením, že půst bude už skoro u konce a můžeme se chystat na oslavu Vánoc. Čtvrtá svíčka je připomínkou klidu vánočních svátků. V současnosti se jednotlivé adventní neděle označují také jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Označení železná neděle je z moderní doby, protože dříve se tradovala pouze neděle bronzová, stříbrná a zlatá.

CO BĚHEM ADVENTU DĚLÁME A NEDĚLÁME 

Na svatou Barboru (4. prosince) si trháme větvičky stromů nebo keřů neboli barborky, které si nosíme domů a doufáme, že do Vánoc rozkvetou. Pokud se tomu tak stane, říká se, že tyto květy přinesou domácnosti a jejím obyvatelům štěstí. Někdy se i tvrdí, že květy znamenají svatbu v domě. Pak nám chodí Mikuláš a čert (někdy i s andělem). Je to před svátkem sv. Mikuláše a tato trojice obchází domovy a dětem nosí dárky nebo také uhlí a brambory podle toho, jestli byly v uplynulém roce hodné. Mikuláš byl podle pověstí velice štědrý a tak děti obdarovává ještě před Ježíškem.Kissing-under-the-Mistletoe V době adventu si lidé rádi zdobí svoje domovy jmelím, které má podle tradice přinášet štěstí a požehnání do domu, podle Keltů také plodnost. Políbení pod větvičkou jmelí má zajistit vzájemnou lásku až do příštích Vánoc. V zemích s Keltskou tradicí se k adventní a vánoční výzdobě používá také cesmína a břečťan, které mají chránit domov před čarodějnicemi a zlými duchy. Během adventu také navazujeme na tradice pečení cukroví a medových perníčků. Některé rodiny v dnešní době mají pro děti adventní kalendář, který jim připomíná příchod Vánoc a trochu pomáhá upravit jejich chování k dobrému, aby potom mohly dostat dárky.

Další zvyky a tradice si připomeneme až s blížícími se Vánocemi. Ještě Vám přidáme video, které se dozvíte, jak udělat takový originální adventní kalendář. Je to zajímavý nápad a určitě dá více práce ho zhotovit, než potom pomalu odebírat jednotlivé dny.

O čem budeme psát příště? Možná o Vánocích nebo také něčem, co zajímá někoho z Vás. Můžete nám psát svoje návrhy, které další zajímavé téma můžeme připomenout. Pište na info@mofajz.cz.

Další na:http://mofajz.cz/category/vite-co-je/

Zdroj:

Slovník cizích slov. Ottovo nakladatelství, Praha, 2000.
Volně citováno z www.wikipedia.org a www.christianity.com

 

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported

Další od stejného autora

Vánoce v zahraničí – Guinness nebo KFC

Co vás čeká a nemine, když budete trávit Vánoce v zahraničí? Podívali jsme se na některé …