POZOR

Anglická výslovnost v pěti minutách- 1. Není C jako C…

Pravidelně Vás upozorníme na některá úskalí a zvláštnosti anglické výslovnosti.

V dnešní pětiminutovce si představíme souhlásku <c> a řekneme si něco o variantách výslovnosti psaného <c> v angličtině. Výslovnost uvádíme v hranatých závorkách [..].

Jedno si hned na začátek zapamatujte, a to je fakt, že narozdíl od češtiny nemá angličtina ve standardních variantách výslovnosti nikdy [c], takže ani psané <c> se nevysloví jako [c] jako je tomu například v českých slovech cibule, Cecilka, citoslovce. Právě vyslovením [c] se tedy projeví v angličtině cizí přízvuk nebo špatná výslovnost. Může se i stát, že když to s těmi céčky přeženeme, nebude nám vůbec rozumět.

Pojďme se podívat na správnou výslovnost. Psané <c> můžeme v angličtině vyslovit [k] nebo [s]. Podívejte se na obrázek, kde jsou uvedené příklady (klikni pro zvětšení). V prvním sloupku máme příklady slov, kde se psané <c> vysloví [k]. Ve druhém sloupku potom jsou slova, ve kterých se psané <c> vysloví [s]. Poslechni si i správnou výslovnost.

Je to vlastně jednoduché. Máme tedy jen dvě možnosti a z těch si vždy musíme vybrat. No a teď si stačí zapamatovat, kdy se vyslovuje [k] a kdy [s]. Jedno pravidlo, které funguje říká, že když psané <c> stojí přímo před písmeny <e>, <i> nebo <y>, tak se vyslovuje [s]. Jde o slova jako cent, cinema nebo Cyprus. Druhé pravidlo říká, že ve všech ostatních případech se <c> vyslovuje jako [k]. Jde například o slova crown, clock, cock, technical, sanction, pact a cave. Pokud si pravidla zapamatujeme, neměli bychom udělat chybu. V angličtině sice vždy existuje pár výjimek nebo složitějších případů jako například zde slovo soccer, kde <c> stojí před <e> a mělo by se vyslovovat [s], ale vysloví se jako [k]. Je to také kvůli zdvojení céček v tomto slově.

Výslovnost <c> se může zdát komplikovaná, ale vše se dá naučit. Ve slovech jako cup, cake, project nebo practical většinou chybu neuděláme a vyslovíme správně [k]. Slova jako receive, proceed, procedure, dance nebo pronunciation už jsou složitější, ale při troše cvičení si zapamatujeme, že zde musíme <c> vyslovit jako [s]. Potom jsou ještě slova, kde si pravidla pamatujeme, ale stejně děláme chyby a vyslovujeme <c> jako [c], tedy špatně. Jsou to slova jako dancing, prince, princess a další. V těchto slovech musíme vyslovit <c> jako [s]. Existují i slova, ve kterých máme obě výslovnostní varianty jako například accessible, concept nebo conceptual. Tady vyslovujeme první <c> jako [k] a druhé jako [s].

Pamatujte si tedy, že anglické psané <c> není nikdy vysloveno jako české [c], a odtud se posunete k pravidlům jeho výslovnosti, a dále k výběru správné možnosti. Teď si sami zkuste vzpomenout na některá anglická slova psaná s <c> a nacvičit jejich výslovnost. My jsme ještě připravili malé procvičení na obrázcích. Na prvním si zkuste slova srovnat do sloupců podle výslovnosti <c> a na druhém si ověřte správné řešení.

ZKUS SI CVIČENÍ DOLE!Cvič si výslovnost C

ZKONTROLUJ SI ZDE: PŘEHRAJ SI VÝSLOVNOST PÍSMENE C A PŘITOM KOUKNI NA OBRÁZEK DOLE!

Zkontroluj si správnou výslovnost

 

Na úplný závěr ještě dodáme, že dotazy týkající se angličtiny můžete zanechat zde v komentářích a nebo je vložit do naší poradny:

ANGLIČTINA – PORADNA ONLINE

Zdroje:
P. Roach, English Phonetics and Phonology, Cambridge University Press, 2009
M. Hancock, English Pronunciation in Use, Cambridge University Press, 2005

 

 

Další od stejného autora

Chanuka

Víte co je CHANUKA?

V naší rubrice „Věděli jste“ Vám chceme objasnit neznámá slova nebo výrazy, s kterými se …

Jeden komentář

  1. cervasko

    Tohle je dobré. Myslela jsem si, že mi céčka jdou, ale když si to tak kontroluju, vidím, že mám mezery.
    Díky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.