POZOR

Anglická výslovnost v pěti minutách- 1. Není C jako C…

Pravidelně Vás upozorníme na některá úskalí a zvláštnosti anglické výslovnosti.

V dnešní pětiminutovce si představíme souhlásku <c> a řekneme si něco o variantách výslovnosti psaného <c> v angličtině. Výslovnost uvádíme v hranatých závorkách [..].

Jedno si hned na začátek zapamatujte, a to je fakt, že narozdíl od češtiny nemá angličtina ve standardních variantách výslovnosti nikdy [c], takže ani psané <c> se nevysloví jako [c] jako je tomu například v českých slovech cibule, Cecilka, citoslovce. Právě vyslovením [c] se tedy projeví v angličtině cizí přízvuk nebo špatná výslovnost. Může se i stát, že když to s těmi céčky přeženeme, nebude nám vůbec rozumět.

Pojďme se podívat na správnou výslovnost. Psané <c> můžeme v angličtině vyslovit [k] nebo [s]. Podívejte se na obrázek, kde jsou uvedené příklady (klikni pro zvětšení). V prvním sloupku máme příklady slov, kde se psané <c> vysloví [k]. Ve druhém sloupku potom jsou slova, ve kterých se psané <c> vysloví [s]. Poslechni si i správnou výslovnost.

Je to vlastně jednoduché. Máme tedy jen dvě možnosti a z těch si vždy musíme vybrat. No a teď si stačí zapamatovat, kdy se vyslovuje [k] a kdy [s]. Jedno pravidlo, které funguje říká, že když psané <c> stojí přímo před písmeny <e>, <i> nebo <y>, tak se vyslovuje [s]. Jde o slova jako cent, cinema nebo Cyprus. Druhé pravidlo říká, že ve všech ostatních případech se <c> vyslovuje jako [k]. Jde například o slova crown, clock, cock, technical, sanction, pact a cave. Pokud si pravidla zapamatujeme, neměli bychom udělat chybu. V angličtině sice vždy existuje pár výjimek nebo složitějších případů jako například zde slovo soccer, kde <c> stojí před <e> a mělo by se vyslovovat [s], ale vysloví se jako [k]. Je to také kvůli zdvojení céček v tomto slově.

Výslovnost <c> se může zdát komplikovaná, ale vše se dá naučit. Ve slovech jako cup, cake, project nebo practical většinou chybu neuděláme a vyslovíme správně [k]. Slova jako receive, proceed, procedure, dance nebo pronunciation už jsou složitější, ale při troše cvičení si zapamatujeme, že zde musíme <c> vyslovit jako [s]. Potom jsou ještě slova, kde si pravidla pamatujeme, ale stejně děláme chyby a vyslovujeme <c> jako [c], tedy špatně. Jsou to slova jako dancing, prince, princess a další. V těchto slovech musíme vyslovit <c> jako [s]. Existují i slova, ve kterých máme obě výslovnostní varianty jako například accessible, concept nebo conceptual. Tady vyslovujeme první <c> jako [k] a druhé jako [s].

Pamatujte si tedy, že anglické psané <c> není nikdy vysloveno jako české [c], a odtud se posunete k pravidlům jeho výslovnosti, a dále k výběru správné možnosti. Teď si sami zkuste vzpomenout na některá anglická slova psaná s <c> a nacvičit jejich výslovnost. My jsme ještě připravili malé procvičení na obrázcích. Na prvním si zkuste slova srovnat do sloupců podle výslovnosti <c> a na druhém si ověřte správné řešení.

ZKUS SI CVIČENÍ DOLE!Cvič si výslovnost C

ZKONTROLUJ SI ZDE: PŘEHRAJ SI VÝSLOVNOST PÍSMENE C A PŘITOM KOUKNI NA OBRÁZEK DOLE!

Zkontroluj si správnou výslovnost

 

Na úplný závěr ještě dodáme, že dotazy týkající se angličtiny můžete zanechat zde v komentářích a nebo je vložit do naší poradny:

ANGLIČTINA – PORADNA ONLINE

Zdroje:
P. Roach, English Phonetics and Phonology, Cambridge University Press, 2009
M. Hancock, English Pronunciation in Use, Cambridge University Press, 2005

 

 

Další od stejného autora

Sydney – město vytoužené IV. – hledání práce

Tento seriál krátkých vzpomínek je o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti …

Jeden komentář

  1. cervasko

    Tohle je dobré. Myslela jsem si, že mi céčka jdou, ale když si to tak kontroluju, vidím, že mám mezery.
    Díky.