POZOR
NENÍ VŮL JAKO WŮL

Anglická výslovnost v pěti minutách – 2. Není vůl jako wůl

Pravidelně Vás upozorníme na některá úskalí a zvláštnosti anglické výslovnosti.

Proč si dávat pozor na správnou výslovnost W?

Dnes si zkusíme vysvětlit, že výslovnost W v angličtině je třeba se učit. Není to ale žádná věda a při troše snahy se do toho hned dostanete. Zapamatujte si, že výslovnost W v angličtině se nesmí zaměňovat s výslovností V. V češtině je to jedno a obě hlásky ve slovech vyslovíme stejně. Ať tedy v češtině napíšete Vůl nebo Wůl,  obojí následně vyslovíte stejně. V angličtině to jedno není, a proto nesmíme vyslovit Wheel  stejně jako Veal, takže Wheel vyslovíme [wiːl] a Veal vyslovíme [viːl]. To že někdo v angličtině zaměňuje W za V je známka cizího přízvuku, ale může někdy vést až k nepochopení toho, co říkáte.

Pokud nic jiného tak si pamatujte, že anglické W se nevysloví stejně jako české jednoduché V!!!

Pokud byste vyslovili anglické W jako české V, tak by Vám například slova Wheel a Veal zněla stejně. Ale tak tomu opravdu není – Wheel není to samé co Veal. První znamená Kolo a druhé Telecí. Asi byste nechtěli ve větě zaměnit W a V a tím slova Kolo a Telecí. Zaměňovat „véčka“ se prostě nedělá. Například věta I love veal (Miluju telecí) by zněla divně, kdybyste V vyslovili W.

A: Are you coming for lunch? (Přijdeš na oběd?)
B: Yes, I’m. (Ano.)
A: We are having veal. Do you mind? (Máme telecí, nevadí to?)
B: No, absolutely not. I love veal. (Ne, vůbec ne. Miluju telecí.)

TADY MUSÍTE VYSLOVIT JEDNODUCHÉ V. PŘI ZÁMĚNĚ VÝSLOVNOSTI V ZA W BYSTE ŘEKLI NĚCO JAKO (Ne, vůbec ne. Miluju kolo.) A TÍM PŘINEJMENŠÍM ZMÁTLI TOHO DRUHÉHO.

Jak tedy vyslovit správně W v angličtině?

Při správné výslovnosti souhlásky W v angličtině se rty a zuby nemají dotýkat na rozdíl od výslovnosti českého V. Rty se na začátku zaokrouhlí a postupně uvolňují. Zvuk nemá při výslovnosti W žádné tzv. tření (frikci) jako je tomu při výslovnosti V. Jak už jsme zmínili, v češtině je výslovnost obou V i W ve slovech stejná, a tak se nám někdy stává, že si tento zvyk přeneseme i do angličtiny a nerozlišujeme při výslovnosti V a W. Když to řekneme trochu jednoduše, tak při dodržení správné výslovnosti a opakování anglického W rychle za sebou dosáhneme stejného výsledného zvuku jako indiáni svolávající se do boje. Někdy uslyšíte, že angličtinu vyslovujeme jako, když máme v puse horký brambor. Tak u W to platí asi dvojnásob. Koukněte na obrázky. Na prvním se chystáme vyslovit W a na druhém V.

Jak nastavit pusu pro výslovnost W a V

FullSizeRender (3)
Výslovnost W

FullSizeRender
Výslovnost V

Poslechněte si rozdíl výslovnosti W a V.

Příklady

Ve slovníku, který má i fonetický přepis výslovnosti najdete přepis W například u slova What [wɒt]. V takovém slovníku jasně uvidíme, že W a V jsou v angličtině různě vyslovované hlásky, protože jejich fonetický přepis je také různý. Všimněte si přepisu ve slově Vent |vɛnt|. Koukněte se na obrázek se slovy, která mají W a V. Všimněte si i fonetického zápisu těchto slov v hranatých závorkách.

Poslechněte si výslovnost slov na obrázku.

Výslovnost W.001Další možnosti výslovnosti W

  • W se nechází ve slovech v různých pozicích a jeho výslovnost se někdy podle toho také mění. Například ve slově Who nevyslovíme počáteční W vůbec, protože who vyslovujeme [huː] a tam, kde je W na konci slov se vysloví zase jinak. Povšimněte si například slova Window [ˈwɪndəʊ], kde se první W vysloví jako ve slově What, ale W na konci slova ve spojení s -o- vyslovíme [əʊ]. Stejně je tomu u slov How, Grow, Slow a dalších.
  • W je podobně jako J někdy nazýváno „polosamohláska“ (semivowel), protože se nedá lehce zařadit do fonetického systému, ale také protože W totiž někdy při výslovnosti splývá s U nebo naopak. Zkuste nasadit ústa na W jako při výslovnosti slova What a prodlužte ten zvuk. Uvidíte, že Vám vyjde něco velmi blízkého dlouhému U. Potom se Vám už nebude zdát divné, že ve slovech Language [ˈlaŋgwɪdʒ], Quick [kwɪk], Squad [skwɒd] a dalších se U vysloví jako W.

Teď si ještě zkuste vyslovit následující větu, nezapomeňte přitom dodržet správnou výslovnost W a máte hotovo:

  • Wendy went away twice a week.

 

Na úplný závěr ještě dodáme, že dotazy týkající se angličtiny můžete zanechat zde v komentářích a nebo je vložit do naší poradny:

ANGLIČTINA – PORADNA ONLINE

Zdroje:
P. Roach, English Phonetics and Phonology, Cambridge University Press, 2009
M. Hancock, English Pronunciation in Use, Cambridge University Press, 2005

 

Další od stejného autora

Čtení pomáhá aneb čtenáři čtenářům

Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.