POZOR
dav

Brugge aneb Benátky severu

Belgie s hlavním městem Brusel je krásná země. My se tentokrát vydali do malého městečka Bruggy (nizozemsky Brugge, francouzsky Bruges), vzdáleného asi hodinu jízdy vlakem od Bruselu. Bruggy jsou historické město, které je protkané sítí kanálů a podobně jako v Benátkách si zde turisté oblíbili plavbu na člunech. Právě pro tyto zmíněné kanály a plavby na člunech po řece Rei se Bruggám říká Benátky severu.

Na překrásném náměstí Grote Markt je městská zvonice nazývaná Belfort. Jak bývá naším zvykem, ať už jsme kdekoliv, musíme vyjít na nějakou tu vyhlídku či kopeček. Belfort byla tedy jasná volba. Můžete se všude dočíst, že se údajně zvonice mírně naklání (cca 1 metr doleva). Jedno Vám však zaručím s jistotou. Po 366 vyšlápnutých schodech a plicích ponechaných někde uprostřed, si na nějaké „naklonění“ ani nevzpomenete! Natož abyste ho pocítili.

Stojí za zmínku i dvůr Bekyní (Beginjhof), na který jsme narazili úplně náhodou při procházce úzkými uličkami s překrásnými historickými domy. Ve dvoře se nachází několik domků s bílým zbarvením, jeden jako druhý. Uprostřed na travnatém ostrůvku bylo všude krásně žluto díky Narciskám, kterých tam bylo opravdu požehnaně. A pokud se ptáte proč zrovna název dvůr Bekyní, tak je to kvůli zbožným ženám (Bekyním), které napodobovali život mnišek, ale nebyli svázány mnišským slibem.

Když se mluví o Belgii, je skoro nutností navštívit nějaký ten „čokoládový“ obchod. V Bruggách ho potkáte skoro na každém rohu a můžete tak ochutnat všem známou belgickou čokoládu. Ve spoustě těch obchůdků, hned co vejdete, Vám budou nabízet spoustu jejich produktů na ochutnání. Až se Vám budou všechny ty různé čokolády rozpouštět na jazyku, nebudete se moci rozhodnout, co vše si koupit, abyste to vůbec uvezli domů. Věřte mi!

Nesmíme opomenout samozřejmě i lahodný mok a tím je PIVO, kterého je tam všude plno. Ve městě je možnost navštívit i patrový kamenný dům, kde si můžete prohlédnout a zakoupit mnoho druhů piv. Provází mě malá vzpomínka, kdy jsme si na hotel koupili dvě lahvová piva. Než se klíče dotkly zámku dveří, podívali jsme se na sebe a řekli si „ A kde vezmeme otvírák!?“ O pár minut později jsme si všimli nad nočním stolkem malé skobičky, na které byl provázek s otvírákem. S úsměvem lze konstatovat, že přeci v takové zemi plné tolika druhů piv je opravdu šikovným nápadem dát do hotelového pokoje otvírák.

cuberdon - bonbon

Na závěr jsem přemýšlela, co bych z tohoto výletu, jak se říká tzv. „vypíchla“. Nemohla jsem na nic dlouho přijít, už jen z důvodu, že mě Bruggy celkově zaujaly a fascinovaly. Nakonec jsem si přece na něco vzpomněla!

Jednu odpolední procházku strávenou ve městě, jsme narazili na takový ten malý pojízdný stánek, jaký máte na poutích s kukuřicí, cukrovou vatou apod. Avšak tady nás zaujalo, co to ten pán prodává. Cosi kuželovitého tvaru s malinovoostružinovou barvou a velikostí palce. Posléze jsme zjistily, že Belgické království má nejen nespočet piva a legendární čokoládu, ale i bonbon CUBERDON s chutí malin. Cuberdon je bonbon, který má uvnitř tekutý sladký sirup. Můžete se o něm mimo jiné dočíst, že je jeho výroba velmi těžká, protože vnější vrstva musí být pevná a vnitřek tekutý. K tomu je zapotřebí prý proces, který trvá neuvěřitelných 7 dní. Základním prvkem je prý arabská guma, která dodává bonbonu zvláštní strukturu. Byl opravdu výtečný!!