POZOR

Cestování je tak snadné!

Pokud se jednou vydáte na cestu jen tak na vlastní pěst, bez přesného programu určeného cestovní kanceláří, bez celého týdne stráveného u bazénu či na přeplněné pláži, poznáte, že cestování je opravdu snadné.  Že naplánovat si cestu sami ať do nejmenšího detailu nebo jen tak rámcově je daleko větší zábava než prohlížet katalogy a hledat hotelové komplexy co nejblíže mořské pláži.

Každý je samozřejmě jiný a baví ho něco jiného, ale chlubit se cestou na Bali, když jste nevystrčili nos z hotelu krom jednoho fakultativního výletu je asi přece jen něco jiného, než když každý den vyrazíte poznávat jinou část ostrova – ale proti gustu žádný dišputát.

Nemusíte být žádný velký dobrodruh, abyste se podívali na místa, o kterých jste vždy snili, a nemusíte být ani milionář. Určité finance jsou třeba, pokud máte rádi pohodlí minimálně postele v hostelu, ale rozhodně nepotřebujete statisíce, i když se chcete třeba podívat do tak drahé země jako je Japonsko.

Jsem jedním z cestovatelů, který preferuje přespání na posteli a poznávání spíše míst dostupných minimálně autem – rozhodně nejsem žádný velký dobrodruh a přesto se mi podařilo podívat se na spoustu míst, které v dětství byly pouze tečky na svítícím glóbusu v pokojíčku na psacím stole.

A jak to tedy udělat? Nejhorší je první rozhodnutí vydat se někam jen tak na vlastní pěst, po první cestě už Vám to přijde snadné 🙂

Prvním krokem může být vyjet studovat do zahraničí na Erasmus nebo jiné stipendium – ubytování Vám často pomůže najít sama škola, program máte také jasný (přeci jen s pár přednáškami a zkouškami je nutno počítat) a potkávání lidí z celého světa je prakticky zaručeno. Navíc často zjistíte, že jiné země nejsou svým každodenním životem až tak odlišné od domova a to Vám může pomoci rozhodnout se vydat i jinam.

Nejlépe se cestuje, když Vás v cíli Vaší cesty čeká někdo, kdo Vám pomůže se ze začátku zorientovat, ale rozhodně to není podmínkou. Pokud nemáte zásobu kamarádů z Erasmu, zvládnete to i sami. Taková zásoba kamarádů Vám ale může ušetřit spoustu peněz a poskytne často i více zážitků – pokud Vám například nabídnou ubytování, sníží Vám to značnou část rozpočtu. Další možností je přemluvit někoho z Vašich kamarádů, aby se alespoň na čas přestěhoval do zahraničí a vy ho pak mohli navštívit 🙂

Ani jazyková bariéra není nic, co by Vás mělo nějak zvláště děsit. Stačí se alespoň základně domluvit anglicky a vždy máte ruce a nohy pro další komunikaci. V neanglicky mluvících zemích stejně často natrefíte na lidi, kteří angličtinu na moc vysoké úrovni neovládají, a přesto jste schopni se s nimi domluvit.

Nebojte se tedy udělat první krok a vyražte za poznáním!

Určitě v budoucnu přispějeme ještě s pár dalšími tipy na cestování, tak se k nám nezapomeňte vrátit.

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …