POZOR

Cloud (ve vzdělávání)

Za dobu používání počítačů se v ukládání dat mnohé změnilo – od pevných stolních počítačů jsme se dostali až k miniaturním usb diskům a těmi to rozhodně nekončí. Momentální vývoj spěje k virtuálním úložištím tak, aby jediné, co je potřeba k přístupu k Vašim souborům, bylo připojení k internetu a založený účet na jednom z cloudových (tedy virtuálních) úložišť.

V dnešní době jich existuje už řada a tak záleží pouze na Vás, jakého poskytovatele upřednostníte. Vybírat můžete jak podle ceny (většina úložišť je ale pro základní objem dat zdarma) či právě velikosti úložiště. Možnost výběru ale máte i podle dalších funkcí, které dané cloudové úložiště nabízí.

Mofajz je ale především o vzdělávání a i pro to znamenají virtuální úložiště vylepšení. Pokud jste učitelem angličtiny a potřebujete svým studentům zaslat objemnější soubory, které se Vám nevlezou do e-mailové zprávy, je nejlepší je uložit na jedno z cloudových úložišť a pak studentům pouze zaslat odkaz, z něhož si je stáhnou. Pokud pak pracujete na více zařízeních, jakými jsou chytrý telefon, tablet či různé počítače jak doma tak i ve škole či kdekoliv jinde, oceníte, že přístup k datům je odkudkoliv a nemusíte vůbec řešit, že jste si zrovna nechali doma usb disk.

Teď ale krátké představení několika cloudových úložišť. K dispozici je jich mnohem více, takže pokud Vám vyhovuje jiné než níže uvedené, podělte se s námi o ně v Komentářích.

Výhody úložišť jsou velmi podobné – můžete sdílet soubory s více lidmi a dostávat upozornění při jejich změně jiným uživatelem nebo si můžete stáhnout program pro práci s uloženými soubory offline. Jak Google Disk, iCloud tak i OneDrive jsou pak propojené s dalšími online aplikacemi od jejich tvůrců, jakými jsou Dokumenty Google představené v předchozím článku (ten si můžete přečíst zde), iWork (Apple) či Office Online (Microsoft), pomocí nichž můžete využívat klasický balík kancelářských aplikací zdarma pouze po přihlášení k účtu.

 

Google Drive (Disk Google)

Volné místo zdarma: 15 GB

Odkaz a zdroj informací: https://www.google.com/intl/cs_cz/drive/

 

OneDrive

Volné místo zdarma: 15 GB

Odkaz a zdroj informací: https://onedrive.live.com/about/cs-cz/

 

Dropbox

Volné místo zdarma: 2 – 16 GB (podle doporučování přátelům)

Odkaz a zdroj informací: https://www.dropbox.com/

 

iCloud

Volné místo zdarma: 5 GB

Odkaz a zdroj informací: https://www.icloud.com/

 

O internetu a vzdělávání si můžete přečíst i v úvodním článku této série, který naleznete zde.

 

 

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …

Jeden komentář