POZOR

Do Portugalska na jedno kliknutí

Když se zajímáme o nějakou zemi, její jazyk a kulturu, nejlépe ji vždycky poznáme přímo na místě. Pokud to ale zrovna nejde, moderní technologie nám dnes dávají možnost nahlédnout do vzdálených zemí i na dálku a i když žádná aplikace ani webová stránka nenahradí osobní kontakt s místními obyvateli a zkušenosti prožité na vlastní kůži, můžeme se toho díky nim spoustu dozvědět. Proto pro vás máme pár tipů, které vám virtuální cestu do Portugalska usnadní.

Začneme několika, které budou užitečné i těm, kdo portugalsky nevládnou. Jde o rádia, na kterých si můžete poslechnout různě laděné směsice portugalské a světové hudby a osvěžit tak svoje uši něčím jiným, než je běžně ke slyšení v českém éteru. Významnou převahu hudby nad mluveným slovem najdete například na rádiích Comercial nebo Renascença, jejichž poprockové ladění je ideální pro lehký odpočinkový poslech. Portugalské hity různých období najdete třeba na rádiu Popular. Mezi online stanicemi veřejnoprávní RTP, Rádio Televisão Portuguesa, je jeden kanál věnovaný výhradně typicky portugalské hudbě zvané fado; sesterská Antena 3 nabídne inspirativní a neohranou alternativu k mainstreamu, další stanice zase vysílá výhradně operu.

Pokud základy portugalštiny ovládáte, určitě vás zaujme třeba Antena 1 zaměřená na mluvené slovo, především na zpravodajství a rozhovory o společenských, politických a dalších otázkách. Online lze na webu RTP sledovat i televizi, ať už některý z kanálů živě, nebo vybrané pořady z archivu.

Pro toho, kdo si ještě na poslech mluveného projevu netroufá a raději si portugalsky čte, nabízí RTP také online noviny, kde najdete aktuální zprávy, politické komentáře i novinky z oblasti kultury. Z dalších internetových periodik zmíním třeba Jornal de Notícias, Público nebo Visão.

Zdá se vám, že vaše portugalština na podobné „výlety“ zatím nestačí a rádi byste to změnili? Pak vám pomůže třeba Instituto Camões, portugalské centrum v Praze, které vedle řady kulturních aktivit pořádá kurzy portugalštiny pro veřejnost. Mimo to vám k rozšíření a procvičení slovní zásoby pomůžou i mobilní aplikace, třeba Memrise nebo Duolingo. První zmíněná nabízí zdarma kromě bezpočtu jazyků taky třeba procvičování paměti nebo lekce zeměpisu a historie.

Na závěr už jen přání přínosných objevů a hezkých zážitků „na cestách“ – a malá ochutnávka v podobě jednoho dílu pořadu Literatura Agora (Literatura teď).

Další od stejného autora

Sláva parádivým a mlsným jeptiškám!

Než jsem Portugalsko poznala trochu blíž, věděla jsem toho o něm pomálu. Že Portugalci kdysi …

Jeden komentář

  1. evanot

    Koukám, že další příspěvky asi jen tak nebudou! Portugalsko bylo fajn :-)!