POZOR

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a dají se velice dobře využít ve vzdělávání i mimo něj.

Pokud potřebujete napsat referát, využijete nejdříve jejich základní funkci – psaní textu se nijak zásadně neliší od psaní v jiném textovém programu – najdete zde všechny základní funkce jako volbu formátu textu či tvorbu seznamů, vkládání obrázků nebo tabulek.

Pokud referát máte psát ve dvojici nebo ve větší skupině lidí, oceníte především přístup k textovém souboru na kterémkoliv počítači a možnost editace více lidí najednou. Když má daný soubor otevřeno více lidí, vidíte navíc, co který člověk v souboru dělá. Pokud každý pracuje v jiný čas, můžete se podívat na nově přidané informace pomocí zobrazení historie. Soubor může nejen psát více lidí naráz, ale pokud je již základní text napsaný a je potřeba ho jen stylisticky upravit, mohou všichni přidávat komentáře a o případných změnách v nich dále diskutovat. Jak zmíněno výše, k dokumentu je přístup z kteréhokoliv počítače s internetovým připojením, takže po dokončení referátu v teple domova, si ho můžete vytisknout na jednom ze školních počítačů.

Možnosti využití neocení pouze studenti, ale i učitelé. Při výuce jazyků může učitel zadat přes sdílený soubor studentovi úkol, případně pro něj připravit i cvičení a po jeho vyplnění pak pomocí komentářů dát zpětnou vazbu. Může takto probíhat i doučování na dálku.

Výhodou je, že si vlastník souboru sám určuje, kdo všechno ho může zobrazit nebo upravovat – můžete to být pouze on sám nebo dát práva dalším osobám a nastavit pro každého z nich, co se souborem může dělat – zda pouze prohlížet nebo i upravovat.

Ale proč zůstat jen u vzdělávání? Vytvořte si i dokument při plánování společné dovolené a každý z účastníků přidávejte, co byste chtěli navštívit a jaké zajímavé tipy jste našli jinde na internetu. Nebo potřebujete nákupní seznam, do kterého budou mít přístup všichni členové rodiny? Google Dokumenty existují i jako aplikace pro chytré telefony, takže je můžete použít i k tomuto účelu.

Na další šikovné aplikace od Googlu se podíváme někdy příště, prozatím si zde můžete přečíst úvodní článek k tomuto miniseriálu o zajímavých stránkách a aplikacích vhodných pro vzdělávání.

Další od stejného autora

Pinterest (ve vzdělávání)

Pinterest je taková virtuální nástěnka, kam si můžete připnout všechny webové stránky a především obrázky, …