POZOR

Generace „Z“ – Kdo jsou? Utubering to prozradil

Youtube – místo, které kumuluje tisíce potenciálních celebrit. Kanál umožňující sdílení videí se zbytkem světa se stal záchytným bodem pro mnoho mladých lidí, kteří se chtějí proslavit. Mladé naděje, jejichž iniciativu Youtube rozsévá mezi odběratele – náruživé klikače, spojuje touha získat co nejvíc „views“.

Měla jsem možnost navštívit akci Utubering (červen 2015). Čeští a slovenští youtubeři, tedy lidé, jejichž koníčkem je vkládání videí na server Youtube, přišli s touto akcí, aby jejich fanoušci získali možnost vidět se s nimi osobně. Tak měli odběratelé možnost prožít opravdické view, a nevidět svůj youtube-idol pouze skrze čočku jeho kamery a poté ještě přes svůj monitor.

Dozvěděla jsem se jaký vliv tito mladí youtubeři na naší společnost mají, obzvláště na tzv. generaci „Z“. Když jsem občas postřehla, že moje 13letá sestra sleduje videa, ve kterých (pro mne neznámí) lidé hrají hry (Minecraft) a namlouvají k tomu komentáře, nemohla jsem pochopit smysl těchto videí. Tím to ale nekončilo. Následovalo seznámení se s „vlogy“ (video blogy), ve kterých youtubeři sdílejí zážitky ze svého života. Jsou to jakési internetové video-deníčky určené pro veřejnost. Je neuvěřitelné kolik odběratelů si oblíbí takovéto vlogy.

Na akci Utubering bylo možné potkat davy mladých (troufám si odhadovat věk zhruba 10-16 let), kteří vystávali dlouhé fronty, aby získali podpis, nebo dokonce fotku se svým oblíbeným youtuberem. Stovky mladých holek čekaly na slavnou Teri Blitzen, známou pro své vlogy, která je na akci byla i součástí reklamní kampaně pro firmu Bubbleology (produkující bubble tea). Její kamarádka Gabča, celou akci doprovázela pěveckými vystoupeními, a i ona je vlogerkou. Mezi slavnými youtubery mají své místo i muži. Logo Jirky Krále, jehož hlavní náplní jsou tzv. let’s playe (již zmíněná videa hraní počítačových her s komentářem), brzo zaplnilo záda mnoha fanoušků, jelikož si nakoupili červené baťůžky s nápisem „Král“.

Utubering

Celá akce byla rozdělena do odvětví. Jedním z odvětví byl „gaming“, který byl středem zájmu hlavně pro fanoušky počítačových her. Odvětví „fashion“ zahrnovalo převážně mladé youtuberky. Celou akci Utubering doprovázel i hudební program, který byl jistě uvítán hlavně rodiči, kteří přišli jako doprovod se svými dětmi, a kteří (jelikož zkrátka nejsou součástí generace „Z“) v mnoha případech postrádají kompetence porozumět svým dětem, „co je na těch youtuberech vlastně tak zajímavého“. Vystoupily např. kapely Mandrage, Kontrafakt nebo Atmo Music. Mezi hudebníky měl své vystoupení i další z mladých youtuberů, známý pod jménem Johny Machette. Cenu oblíbené kapely fanoušků youtuberingu získala kapela Slza, kterou většina posluchačů (i pasivních) nejspíš bude znát díky singlu Lhůta záruční. Na Utuberingu byly udíleny i ceny pro nejoblíbenější youtuberku – titul získala již zmíněná Teri Blitzen, a nejoblíbenějšího youtubera, jímž se stal slovenský mladík Gogo.

Utubering mne doprovodným programem mile překvapil. Nejvíc ale oceňuji možnost lépe pochopit fenomén současné doby, kterou mi poskytl. Fenomén sice nyní lépe chápu, nadále však doufám, že generace „Z“ nebude videy ovlivněna do takové míry, aby začala youtubovský pseudosvět zaměňovat za svou vlastní realitu, nebo snad přikládat své vlastní existenci menší hodnotu než cizí, jenom proto, že ta vlastní není sdílena se stovkami tisíc random lidmi. Má skepse se ale střídá se známkami obdivu, který mne samotnou zaráží, a který vůči mladým youtuberům mám zřejmě od té doby, co jsem si uvědomila, jak pomíjivá jejich sláva možná může být a jak náročné musí být produkovat taková videa, která udrží zájem odběratele.

Na závěr bych dodala, že se jednalo o první akci tohoto typu organizovanou českými a slovenskými youtubery. Jediné na čem bych to já osobně poznala byly dlouhatánské fronty na občerstvení. Pořadatelé zřejmě počítali s méně návštěvníky, nebo méně hladovými fanoušky. Každopádně jinak se mi organizace zdála zdařilá a pestrý den byl zakončený epickým ohňostrojem v kombinaci s koncertem již zmíněné vítězné kapely Slza.

Mladým youtuberům přeji mnoho úspěchů!

festival-utubering

Zdroj obrázku Utubering:
http://www.google.de/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.zakulturou.cz%2Fimages%2Farticles%2Ffestival-utubering.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.zakulturou.cz%2Fakce-a-party%2Ffestival-utubering-se-predstavi-jiz-tuto-sobotu.html&h=380&w=700&tbnid=_VMpEoUGgiDSZM%3A&zoom=1&docid=rxdADmHnrMMjPM&ei=ocKVVc-JI4OhyAPDo5m4Cg&tbm=isch&iact=rc&uact=3&dur=461&page=1&start=0&ndsp=16&ved=0CCYQrQMwAg

Další od stejného autora

Odlučitelná předpona – nenechejte ji, aby se z věty nenápadně vytratila!

Všechna následující slovesa mají jeden společný rys – když je používáme ve větě, často je …

Jeden komentář

  1. Michal Beran

    Super akce!