POZOR

Greenovky – tip k přečtení

Americký autor John Green, spisovatelský idol nejen teenagerů, zaujal i mě. V tomto článku jsem se rozhodla jeho tvorbu trochu propagovat a přiblížit vám ji z pohledu čtrnáctileté čtenářky.

John Green nemá jen jeden, či dva bestsellery, má jich doslova několik.

 

Hvězdy nám nepřály

Za nejznámější Johnův román považuji příběh s názvem Hvězdy nám nepřály (The Fault in Our Stars).

Mnoho z vás zná určitě tento krásný, smutný a dojemný příběh. Vyšplhal se na špičky několika žebříčků a obdržel velmi pozitivní pochvaly nejen od čtenářů, ale i od kritiků. Ohlas byl tak veliký, že byl román i zfilmován. Mě se tento film velmi líbil, ale knihu jsem doposud nečetla.

 

Greenovky

John Green napsal dohromady šest knih, podle kterých se již natočily dva filmy a na třetím se pracuje. Greenovky (Johnovým knihám tak velmi ráda říkám) mají každá jako základ romantický příběh, ale zdá se mi, že je každý román obohacen něčím originálním. Přijde mi, jako by měla některá Greenovka prvky detektivky (Papírová města), jiná prvky dramatu (Hvězdy nám nepřály) nebo třeba prvky komedie (Sněží, sněží…). Žádné ale nechybí vtip. Nejsou to ale vtipy samy o sobě, řekla bych dokonce že vtipný je život popsaný v knihách. Ať už to je třeba rodina, která má sbírku černošských Santa Clausů, rodina, která vlastní největší sbírku maličkých domečků na světě, nebo rodina vlastnící továrnu na tampóny.

 

Knihám autora Johna Greena říkám „Greenovky“

 

Moje recenze

Já ale v tomto článku budu psát převážně jen o třech, a to o těch, které jsem četla. Konkrétně Papírová města (Paper Towns)Příliš mnoho Kateřin (An Abundance of Katherines) a Sněží, sněží… (Let it Snow…). Nechci ale spoilerovat (prozrazovat příběh) příliš, takže vám prozradím pouze hrubý příběh.

 

Papírová města

Zatím kniha, která se mi líbila nejvíce. Příběh vypráví o Quentinovy a Margo. Quentin je do Margo od malička šíleně zamilovaný. Dříve byli nejlepšími kamarády a také sousedy, ale postupem času, se spolu bavili méně. Nastal konec střední a sotva se pozdravili… Margo milovala dobrodružství, adrenalin a strach, proto se často vydávala na nebezečné výpravy za dobrodružstvím. Někdy utíkala z domu, nebo jela na dlouhodenní cesty pryč. Quentina to moc nebralo, ale když jednoho dne záhadně zmizela začal ji hledat. Hledal ji, aby jí řekl, co k ní celé roky cítil, a aby s ní zůstal napořád.
Jestli Quentin Margo najde se dozvíte, ale jen když si přečtete knihu, já vám to neprozradím! 🙂

papirovamesta

 

Margo milovala dobrodružství, adrenalin a strach, proto se často vydávala na nebezečné výpravy za dobrodružstvím.

 

 

Příliš mnoho Kateřin

18ti letý Colin je nadpřirozeně chytrý kluk. Geniální dítě, kterých je na světě velmi málo. Colinovi jde matematika, fyzika a jazyky. Když mu bylo deset, přečetl více než tisíc knížek. Umí přes 17 jazyků – plynule. Jeho denní úkol je přečíst více než 400 stránek. Tohle je poměrně hustý, ale zvládl ještě něco lepšího.  Vymyslel rovnici, která rozhodne jestli se holka rozejde s klukem, nebo kluk s holkou – / f(x)=D3x2-D / tak zní rovnice. Colin chodil s 19 holkami, přičemž byly všechny Kateřiny.
Školy už má Colin dost, a tak se rozhodnou s kamarádem, že si udělají výlet po Americe. Při první zastávce na Pamětníku Arcivévody, kde původně chtěli natankovat, ale jejich trip skončil. Colin se zakoukal do krásné slečny, co tam pracovala – Lindsey.
Nejdříve to bylo jen přátelství, ale pak se Lindsey stala Colinovou dvacátou holkou, což pro Colina představovalo změnu, protože se nejmenovala Kateřina. Co se stane s rovnicí? Bude stále fungovat, nebo ji Lindsey naruší? Rozejde se ona s ním, nebo on s ní? Opět nic neprozradím! 🙂

prilismnohokaterin

 

/ f(x)=D3x2-D /“ Colinova rovnice pro výpočet, zda se kluk rozejde s holkou nebo obráceně

 

 Sněží, sněží…

Sněží, sněží… není jenom od Johna. Román napsali tři spisovatelé: John Green, Maureen Johnson a Lauren Myracle. Musím přiznat, že jsem ze začátku byla skeptická, zda se mi to bude líbit, ale velmi mile mě tato kniha překvapila. Odehrávají se v ní tři příběhy, každý od jiného spisovatele. Ze začátku spolu nemají nic společného, ale nakonci se všechno vysvětlí a člověk zjistí, že všechno dohromady zapadá, sedí a úžasně se doplňuje. Tato kniha je také velmi vtipná a ideální na zimu. Četla jsem ji na Vánoce a skvěle se to hodilo. Takže jako knihu na zimu doporučuju!!  🙂

snezisnezi

 

Román „Sněží, sněží…“ je skvělá kniha pro vánoční období a napsali ji hned tři spisovatelé!

 

Shrnutí

Jak jsem již psala, tak se mi každá zdá něčim originální. Všechny mají společné dvě věci: romantický příběh a vtip.

Papírová města: Přijde mi, že tam je hodně velká část napínavá a do stylu detektivek. Proto jsem si ji zařadila do kategorie „detektivní román“.

Příliš mnoho Kateřin, u této knihy jsem další druhý žánr nerozpoznala, takže jen „román“.

Sněží, sněží…, ta je velmi vtipně napsaná. Zasmějete se na skoro každé stránce, proto tedy „komediální román“.

 

Podle filmu jsem posoudila i obsah knížky Hvězdy nám nepřály. Sice jsem to nečetla, ale mám v plánu si to také přečíst. Dle filmu usuzuji, že to bude ve stylu „drama románu“.

To znamená že nám zbývají ještě dvě knihy -> Hledání Aljašky (Looking for Alaska), velmi vychválená kniha a také ještě Will Grayson, Will Grayson (Will Grayson, Will Grayson).

Obě dvě (Hledání Aljašky a Will Grayson, Will Grayson) mají už svoje místo v mojí knihovně a čekají na přečtení. Těším se na ně!

 

Kniha nebo film?

Určitě bych Vám ale doporučila přečíst si nejprve knížku, a až poté se podívat na film. Dřív jsem to měla radši obráceně, ale když jsem přečetla moji nejoblíbenější Greenovku – Papírová města a potom jsem viděla film, tak mě to opravdu velice zklamalo. Film se mi vůbec nelíbil a přišla mi to škoda, protože ta kniha je vážně skvělá a ve filmu byla jenom třetina celé knihy. No jo, to pochopíte až si to přečtete 🙂

Často slýchám: Kniha bývá lepší než film a to můžu z vlastní zkušenosti potvrdit!

 

Slovo na závěr

Budu ráda, kdybyste si na moje doporučení některou z Greenovek přečetli. Opravdu to stojí za to! Jestli jste nějakou z nich četli, tak mi to dejte vedět do komentářů! Až přečtu zbylé tři knihy, můžu něco napsat ještě k nim. Bavilo mě to a zase něco ráda napíšu 🙂

 

Lilli

Další od stejného autora

Pár věcí, které vám ulehčí školu

Ahoj! Chci vám tady napsat pár věcí 13leté holčiny, které mi pomáhají zvládat 8. třídu.  …