POZOR

Internet (ve vzdělávání)

Potřebujete pracovat na školním projektu či referátu ve skupině? Potřebujete mít přístup k vašemu referátu jak na domácím, tak i na školním počítači? Potřebujete najít vhodné materiály pro vaši práci online?

Právě pro vás je určen tento článek a články, které budou následovat s podrobnějším popisem níže uvedených aplikací a stránek a nejen jich.

Informační technologie nám dokáží v mnohém ulehčit život – dnes už si ani neumíme přestavit, jak vypadalo vyhledávání informací před padesáti léty a psaní referátů a odborných prací na psacím stoji. Momentálně máme spíš opačný problém než naši rodiče a prarodiče – informací je všude taková spousta, že často nevíme, kde najít právě ty důležité. A proto nás sledujte i nadále!

Google Docs – Dokumenty Google (více zde)

Dokumenty Google Vám umožní dostat se k Vámi napsaným textovým souborům na každém počítači, ke kterému se dostanete. Stačí se přihlásit k Vašemu účtu a můžete své dokumenty upravovat, tisknout nebo jen tak pročítat.

A nejen to, tato aplikace je skvělý pomocník při společných referátech, překladech či plánování společných výletů – dokumenty si můžete vzájemně sdílet, komentovat a upravovat.

Cloud (více zde)

Pokud se potřebujete ke svým dokumentům či fotografiím dostat kdekoliv, nejlepším způsobem je je nahrát na jedno z mnoha cloudových úložišť. Cloud je vlastně taková vaše virtuální knihovnička s čímkoliv, co se do ní rozhodnete uložit. Kromě praktickému přístupu z kteréhokoliv počítače jsou i skvělým nástrojem pro zálohování dokumentů – pokud Vám ukradnou počítač či se se rozbije, už těžko se z jeho harddisku získávají uložená data. Pokud si je ale nahrajete na cloud, nepřijdete o ně.

Pinterest (více zde)

Pokud umíte anglicky, je pro Vás Pinterest skvělým zdrojem dobře graficky zpracovaných učebních pomůcek či nápadů na to, jak si je sami vyrobit. Je to vlastně jedna velká nástěnka informací sesbíraných z různých internetových stránek.

Pro inspiraci se podívejte na stránku Mofajze na této síti.

Wikipedia (více zde)

Největší světová encyklopedie se stává stále důvěryhodnější, jelikož ke článkům jsou přidávány i zdroje uvedených informací. Uvádět ji jako zdroj učitelé někdy neradi vidí, ale proč ji nevyužít pro vyhledávání dalších článků či knížek, ve kterých byste se o Vašem tématu mohli více dočíst?

Skvělé jsou také jazykové mutace, které dokáží pomoci při výuce jazyků – pokud potřebujete nutně zjistit, jak se v maďarštině řekne „rajče“, zkuste si ho vyhledat v češtině a pak přepnout na maďarskou verzi.

Theses.cz / Repozitář závěrečných prací UK (více zde)

Při psaní prací je dobré využívat již napsané bakalářské, diplomové či dizertační práce – k jejich vyhledávání již totiž nemusíte prosedět hodiny v knihovně, ale můžete si je stáhnout z internetu a přečíst v pohodlí domova. I kdybyste neměli využít přímo informací uvedených v nich, mají vždy obsáhlý seznam použité literatury, ze kterého můžete dále čerpat.

Práce z více vysokých škol v České republice je možné nalézt na www.theses.cz anebo můžete kouknout do katalogu pražské Univerzity Karlovi na http://is.cuni.cz/webapps/zzp/search/?lang=cs&tab_searchas=basic

Souborný katalog knihoven (více zde)

Pokud ale získáte z diplomové práce inspiraci na další knížky, které byste si mohli přečíst, je potřeba si vyhledat, v jaké knihovně si je můžete půjčit. Abyste nemuseli postupně obcházet všechny stránky knihoven poblíž a hledat, ve které danou knížku mají, můžete zajít na souborný katalog většiny knihoven v České, ale i Slovenské republice – najdete ho na http://www.caslin.cz/

Citace.com (více zde)

Problémem také bývá, jak v práci označit, že získané informace či celá věta i odstavec nejsou přímo z Vaší hlavy – k tomu se musí použít vhodné citace. Aby byly správně vytvořené a obsahovaly všechny potřebné informace, můžete si je vygenerovat na stránce www.citace.com – tato stránka má i rozsáhlou databázi knih a proto stačí mnohdy napsat jen název a celá citace i s názvem nakladatelství apod. se objeví.

Mofajz.cz

Na závěr představíme sami sebe – na našich stránkách byste v budoucnu měli najít vše o vzdělávání na jednom místě.

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …