POZOR

K čemu se (ne)hodí překladače

Internetové překladače nám v mnohém dokáží ulehčit život, ale zase bychom se na ně neměli spoléhat úplně.

Jsou jistě situace, pro které se vysloveně hodí – pokud například jedete na dovolenou do země, kde se mluví jazykem, který neovládáte, může Vám překladač pomoci s porozuměním jak základních frází například na dopravních značkách nebo s menu v restauracích. Překážkou pro mnohé z nich již ani není jiné písmo než latinka – stačí si text vyfotit a překladač Vám ho přeloží i tak. Samozřejmě nic není dokonalé – i pokud je text rozpoznán, překlad někdy nedává zcela smysl a je třeba si domyslet, co by asi mohl znamenat. S tím, jak se ale technologie čím dál více zlepšují, budeme se nejspíše s takovými nepříliš smysl dávajícími překlady setkávat méně a méně.

Na co se naopak nehodí, jsou delší texty, jejichž překlad neslouží jen pro naši osobní informaci, ale které bude číst i někdo další – například učitel ve formě referátu nebo domácího úkolu anebo oficiální instituce ve formě dopisu. Aby byly tyto texty použitelné, je vždy nutné je následně překontrolovat – buď přímo Vámi, pokud jazykem mluvíte, anebo o opravu či přímo celý překlad poprosit kamaráda či odborníka. Jazyk je příliš komplexní systém, na to aby ho počítačový systém úplně ovládl, alespoň prozatím.

USA, NYC, Brooklyn Bridge

Překladače dostupné zdarma nabízí velké množství jazyků, a pokud nevíte, v jakém jazyce je daná věta napsána, dokáží ho i rozpoznat.

Rozšířeným je Google Překladač, který je možné stáhnout i jako aplikaci pro chytré telefony. V této verzi ho lze používat offline, pokud si předstáhnete potřebný jazyk.

Dalším je Bing Překladač, který nabízí obdobné funkce, jen nemůžete měnit jednotlivá slova překladu a vybírat další možné varianty. I tato stránka má svou aplikaci pro chytré telefony, kterou naleznete pod názvem Microsoft Translator.

A jaký překladač se osvědčil Vám?

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …