POZOR

Katalog knihoven (ve vzdělávání)

Každý z nás má většinou jednu knihovnu, kam chodí půjčovat všechny knížky, které potřebuje ke studiu nebo které si chce jen tak přečíst. Zpravidla volba této knihovny souvisí s blízkostí k bydlišti, ale také s obsáhlostí jejího fondu. V dané knihovně většinou vždy bezpečně víme, jak to tam chodí, kde co najít nebo kde se zeptat, pokud něco najít nemůžeme. Pokud se tedy rozhodneme vypůjčit si nějakou knihu, víme i kde najít katalog knihovny a kde zjistit přesné umístění knihy. Tuto akci už asi nejčastěji provádíme doma na webu knihovny nebo na počítačích umístěných přímo v její budově.

Pokud ale potřebujeme knihu, kterou v naší oblíbené knihovně nenajdeme, nastává problém. Knihoven je po celé republice spousta a i přesto, že mají své seznamy dostupné na internetu, zabralo by příliš času prohledat seznam po seznamu a knihovnu po knihovně.

Proto existuje souborný katalog knihoven – samozřejmě se zde nenachází úplně všechny knihovny, ale jejich seznam je dostatečně obsáhlý, takže máte velikou šanci, že Vámi hledanou knihu alespoň v jedné knihovně server vyhledá.

Souborný katalog můžete vyzkoušet po kliknutí na tlačítko níže. Vyhledávání je jednoduché a neliší se rozhodně příliš od vyhledávání v katalozích jiných knihoven – po příchodu na stránku zadáte cokoliv, co o knížce víte, například pouze příjmení autora a následně už můžete listovat ve všech nalezených záznamech.

Souborný katalog ČR

Po kliknutí na záznam se Vám zobrazí bližší informace ke knize a především, v jakém fond ji naleznete – pak už můžete přejít přímo na záznam knihy vedený v dané knihovně nebo si můžete všechny výskyty knihy zobrazit na mapě, abyste případně věděli, kde nejblíže se nachází a jak daleko pro ni budete muset cestovat.

Jednou z možností získání potřebné knihy je i meziknihovní výpůjční systém, kdy Vám za poplatek zašlou knihu přímo do Vaší knihovny, popřípadě do nejbližší knihovny, která tuto službu nabízí.

Pro použití knihy například při psaní odborné práci si také můžete zobrazit přímo její citaci a tu pak jen zkopírovat po použit literatury nebo do odkazů.

Zdroj informací: http://www.caslin.cz/ (úvodní obrázek je printscreen této stránky)

 

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …

Jeden komentář