POZOR

Lechtivá sága dvou pražských rodů

Dnešním tipem na četbu je velmi rozsáhlý román Patrika Hartla s názvem Malý pražský erotikon. Je to kniha, kterou určitě doporučujeme – je čtivá, zábavná a doslova ze života.

Zastavme se nejdříve u samotného názvu románu. Výraz „erotikon“ bude u znalců české kinematografie evokovat především slavný černobílý film z roku 1929 a jeho na dobové poměry skandální koupací scénou. Stejný potenciál Hartlův román naštěstí nemá. Více než o sex tu jde o lásku v různých podobách a i když se autor občas konkrétnějším popisům nevyhne, ve srovnání s realističností současné ženské erotické literatury je to pouhý slabý odvar. Erotikon je v tomto případě takovým lexikonem lásky a všech jejích podob – od milenecké, manželské, utajované lesbické, děvkařské, věrné nebo experimentální. Takže i pokud jste stydlivější povahy, nenechte se titulem odradit od čtení!

Co by vás však mohlo hned na začátek odradit je délka knihy – 431 stránek bývá pro mnohé čtenáře kritickým bodem. Nutno ale přiznat, že Hartl umí psát velmi čtivě. Vzhledem k velkému rozsahu času příběhu (prostupuje dvě generace) se autor může soustředit na dějovou linii, i když občas sklouzne k experimentálním vsuvkách, z nichž asi nejpodivnější je kratičká kapitolka o posmrtném životě jednoho ze psů, který se stal holubem – tato alegorie ale tak nějak umocňuje celkový (pozitivní) dojem z knihy, protože také směřuje k hlavnímu tématu, tedy k tajemné a nevysvětlitelné magii lásky. Lehkost Hartlova stylu dělá z knihy dokonalého společníka na dovolenou – i ten samotný žlutý přebal jako by evokoval písečnou pláž. Ale dobře vám s románem bude i při zimních večerech v posteli. Určitě rychleji utečou.

Jak již bylo zmíněno, román vypráví o dvou mladých manželských párech, Zbyňkovi a Táně a Honzovi a Martě, kteří se stanou sousedy v nově postavených domech na pražské Babě. Nacházíme se v druhé polovině 70. let a ságu obou „rodů“ sledujeme až do současnosti, takže se galerie postav pozvolna rozšiřuje o děti v obou rodinách a jejich trable s láskou. Je nutno podotknout, že autor se snaží až příliš důsledně vytvořit rozdílné postavy. Vzhledem k povolání zde máme lékaře, modelku a pozdější moderátorku, fotbalového reprezentanta a účetní – ve všech případech relativně atraktivní prostředí pro rozehrání poutavého děje. I když postavy občas působí příliš jednodimenzionálně, díky velkému rozsahu příběhu má čtenář přesto dostatek šancí identifikovat se s některou z nich či její určitou životní fází – s bolestivými rozchody, nevěrami, pravou láskou a nebo třeba alkoholismem se setkala řada z nás. K samotnému příběhu už vám víc neprozradím, protože je nesnadné životní peripetie tolika postav shrnout do krátkého odstavce. Vedle samotné lásky totiž román – jako správná sága – reflektuje i dobové události, čímž v některých pasážích upomíná na slavný seriál Vyprávěj. Hartl velmi dobře demonstruje, že lásku si vytváříme nejen my svými rozhodnutími, ale i doba, ve které žijeme a kterou nemůžeme ovlivnit.

Malý pražský erotikon je druhou knihou Patrika Hartla, který je známý také jako dramatik a režisér. Je znát, že autor je zvyklý pracovat s dramatickými texty, neboť podstatnou část románu tvoří dialogy, což jen přispívá k poutavosti příběhu a čtivosti knihy. Hartlův styl je nejen velmi lehký a svěží, ale oplývá i humorem a ironií, i když to daná situace či téma nedovolí. Na přebalu knihy se můžete dočíst, že o ní Ivana Chýlková řekla toto (kdo by se divil, proč zrovna Ivana Chýlková je tou správnou instancí, která by měla doporučovat Hartlovu knihu, připomeňme, že jsou oba velmi úzce spojení s divadlem Studio DVA):

„Napínavá, vzrušující, dojemná, zábavná, překvapivá knížka! A to tak, že chvílemi zapomenete i na sebe sama… Nutno ji mít doma!!!“

S první částí nelze než souhlasit, román má opravdu potenciál vás strhnout k četbě, do jaké míry je překvapivý, zůstává otázkou… Snad jen nedořešený závěr překvapí, většina životních peripetií je relativně očekávatelných… Ovšem se závěrečnou větou bych polemizovala ještě výrazněji – knížku si kupte (podporujeme knižní trh!), přečtěte (stojí za to!), ale nenechávejte si ji doma… Stejně si budete příběh natolik pamatovat, že ke znovučtení se bude hodit až na prázdninách nejméně za pět let… Takže ji pošlete dál, dejte přečíst kamarádce, kolegyni, mamce, nebo – pokud si troufáte – dceři. Každá z nich totiž potřebuje občas opustit vlastní problémy a ponořit se do těch cizích a na to je tento román jako dělaný. Čtěte!

PS. Přesně touto cestou se Malý pražský erotikon dostal ke mně a já za to děkuji a s radostí ho posílám dál.

Další od stejného autora

Červnoví literární oslavenci

Nezahálíme ani v červnu a opět jsme pro Vás připravili oblíbený literární kvíz s červnovými oslavenci, kterých …