POZOR

Lék na starosti – lezení ve výškách

Horolezci, provazochodci, dělníci na stavbách výškových budov, údržba mostů a dalších vysutých konstrukcí – to je jen malý výčet aktivit, při kterých se pohybujeme ve výškách. Je spousta dalších činností, kdy potřebujeme někam vylézt nebo vystoupat. My jsme si dnes vybrali lezení jako jeden druh sportovní aktivity, která se stává čím dál víc populární mezi všemi věkovými kategoriemi. Sami jsme si zkusili vylézt na menší stěnu a můžeme to jen vřele doporučit.

Lezení není jen o síle

Lezení je sport, který prověří nejen vaši fyzickou zdatnost ale také váš intelekt. Je opravdu důležité si uvědomit, že při lezení se člověk musí soustředit na to co dělá a zvažovat každý svůj příští krok. Pouhá hrubá síla vám tady na dlouho nevystačí a ke zdolání opravdu složitého úseku přírodní nebo umělé stěny už musíte mít jak se říká – za ušima. Lézt se dá venku nebo v uzavřených prostorech, kterých je dnes po celé naší republice už docela hojný počet. To že je lezení sportem pro všechny dokazují kurzy pro děti, ve kterých se vaše ratolesti naučí správnou techniku a základy jištění. Asi je dobré zmínit, že můžete lézt sami, ale je vždycky lepší mít někoho po ruce, kdo vám bude oporou, pokud se věci vymknou kontrole. Ostatně tak je tomu se vším.

climbing-1358466_1920

Máte dost odvahy si něco takového zkusit? 

Jestli jste jen trochu fyzicky zdatní a nemáte přehnané obavy z výšek, tak si můžete lezení zkusit. Překonat prvotní strach a vylézt například do deseti metrů je někdy opravdu makačka, ale potom na vás čeká odměna z toho, že jste si dokázali něco nového. Adrenalin a endorfiny se vám budou vyplavovat současně a není možná lepší způsob jak se zbavit starostí než lezení, protože na stěně musíte myslet na to co děláte a ne na každodenní povinnosti.

climbing-525768_1920

 

Kde, jak a za kolik?

Lézt se dá dnes opravdu v každém větším městě a určitě ve svém okolí najdete jak přírodní tak umělé trasy k lezení. K lezení vám stačí pohodlný oděv přiměřený ročnímu období nebo podmínkám v uzavřeném centru. Nezbytností jsou speciální boty, tzv. lezečky, sedací úvazek a samozřejmě (no někdo si troufne i bez) lano. Potom můžete ještě používat magnézium pro lepší úchyt, které si sebou ponesete v pytlíku na opasku. Jak už jsme řekli na začátku, lézt je lepší ve společnosti hlavně kvůli jištění ale i společné zábavě. Nabídky kurzů lezení najdete na internetových stránkách a můžete si vybrat podle obtížnosti a cenové relace. Hodina lezení bez instruktora vás vyjde na cca. 100 – 200 Kč v hale a k tomu je nutno započítat vypůjčení výše zmíněné výstroje (pokud nemáte vlastní).

My jsme se vypravili do pražského centra Big Wall a můžeme ho jen vřele doporučit (viz foto) www.big-wall.cz .

Big Wall Praha
www.big-wall.cz

Některé odkazy na stránky s radami o lezení nejen pro začátečníky: 

http://www.horolezeckametodika.cz/tag/lezeni

https://www.boulder.cz/prvni-pohyby-po-stene-s72

 

Další od stejného autora

Sydney – město vytoužené IV. – hledání práce

Tento seriál krátkých vzpomínek je o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti …