POZOR

LITERATURA

Čtení pomáhá aneb čtenáři čtenářům

Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři. Každý školák, který se zapojí do projektu, získá po úspěšném vyplnění testu kredit padesát korun, který věnuje na jeden z nominovaných projektů.   Poslechněte si audio záznam z rádia o (Pokračování textu…)

Více

Červnoví literární oslavenci

Nezahálíme ani v červnu a opět jsme pro Vás připravili oblíbený literární kvíz s červnovými oslavenci, kterých je tentokrát více než obvykle. Račte vstoupit!! Stanislav Kostka Neumann (1875 – 1947), český novinář a básník, Kniha mládí a vzdoru.. Alexandr Sergejevič Puškin (1799 – 1837), ruský básník a prozaik, Evžen Oněgin… rozbor zde: (Pokračování textu…)

Více

Květnoví literární oslavenci

Květen není jen měsícem lásky, ledových mužů a Karla IV., ale i obdobím bohatém na literární výročí. Které velikány české i světové literatury jsme pro Vás tentokrát vybrali? Bulat Okudžava (9.5.1924 – 12.6.1997) ruský básník, prozaik a šansoniér Honoré de Balzac (20.5.1799 – 18.8.1850) francouzský spisovatel, zakladatel kritickorealistického románu Vítězslav (Pokračování textu…)

Více

Duben – dál s oslavenci budem

Duben není jen měsícem přicházejícího jara, ale i zajímavých literárních výročí. Kteří velikáni české a světové literatury sfoukávali či stále sfoukávají narozeninové svíčky v tento měsíc? Milan Kundera (*1.4.1929) – francouzský spisovatel českého původu; Žert, Nesnesitelná lehkost bytí… Émile Zola (2.4.1840 – 29.9.1902) – francouzský naturalistický spisovatel; Nana, Zabiják… Vítězslav Hálek (Pokračování textu…)

Více

Březen – měsíc literárních výročí

Březen se už pomalu přestává schovávat za kamny a přelívá se do své druhé půlky, přesto si ještě stihneme připomenout zajímavé literární oslavence tohoto období. Tentokrát je však výčet osobností s březnem v rodném listě překvapivě krátký – při rešerších se nám povedlo dohledat jen 3 obecně známé literáty. Dejme jim však (Pokračování textu…)

Více

Greenovky – tip k přečtení

Americký autor John Green, spisovatelský idol nejen teenagerů, zaujal i mě. V tomto článku jsem se rozhodla jeho tvorbu trochu propagovat a přiblížit vám ji z pohledu čtrnáctileté čtenářky. John Green nemá jen jeden, či dva bestsellery, má jich doslova několik.   Hvězdy nám nepřály Za nejznámější Johnův román považuji příběh s názvem (Pokračování textu…)

Více

Urbo Kune – spojení literatury s architekturou

V roce 2015 napsal český autor Miloš Urban svůj první román Urbo Kune, který je doprovodné dílo k architektonickému stejnojmenému studentskému projektu. Jak jsem se ke knize, nebo spíše k celému projektu, dostala? V letošním roce jsem navštívila výstavu v Centru současného umění DOX s názvem Brave New World / Skvělý nový svět. O této (Pokračování textu…)

Více

„Už je tady zas“. Chcete vědět kdo?!

Už je tady zas, nacistický ďas! Možná už jste slyšeli o fiktivním románu o Hitlerově náhlém probuzení v roce 2011 nebo jste aspoň někde za výlohou zahlédli všeříkající obal knihy, který vyobrazuje patku a knírek.     Co by se stalo, kdyby se najednou probudil Adolf Hitler, teď a tady, v (Pokračování textu…)

Více

Život studenta v Praze: Jak jsem byla na Noci literatury 2016

Studuješ v Praze a zajímají Tě místní akce a události? Když už mi osud v rámci studia dohodil bydlení v metropoli naší republiky, snažím se naplno využívat, co nabízí. Praha je samozřejmě nacpaná akcemi a všechno se nedá stíhat (bohužel). V sérii těchto příspěvků budu z pohledu studentky přispívat zkušenostmi, které jsem ve volném (Pokračování textu…)

Více