POZOR

Není krokodýl jako aligátor

Takhle se procházíte kolem Nilu, je šero, voda je temná… Slyšíte cvrlikot nějakého exotického hmyzu, zaposloucháte se… A cvrlikot je najednou přerušen. Něco šplouchne. Šplouchání se opakuje. Hladina se začíná chvět a v tom se vynoří! Ale kdo? Krokodýl nebo aligátor?

Krokodýli a aligátoři jsou dva živočichové, kteří bývají často zaměňováni – respektive jsou si velmi podobní, takže se nám pletou. Letos jsem navštívila Floridu, jejíž velká část sestává z tzv. Everglades, což jsou močálovité parky. Právě tyto močály jsou domovem slavných aligátorů. Návštěva aligátořího parku mne donutila se pořádně zamyslet jaký je vlastně rozdíl mezi aligátorem a krokodýlem. Jestli vás to také zajímá, tento článek nabízí pár nejzákladnějších bodů.
Jedna z aligátořích farem v Everglades na Floridě
Jedna z aligátořích farem v Everglades na Floridě
Oba živočichové patří do řádu krokodýlů, dělí se však do dvou čeledí – krokodýlovití a aligátorovití.

VÝSKYT

Krokodýl se obecně vyskytuje na více místech než aligátor. Je možné se s ním setkat v Africe, Americe i Austrálii. Celkově známe 11 druhů krokodýlů. Druhů aligátora je však menší počet – existuje aligátor čínský a severoamerický, kterého je možné spatřit ve volné přírodě právě třeba na Floridě.

Krokodýl

Aligátor

Afrika, Amerika, Austrálie

Severní Amerika, Čína

TVAR HLAVY

Obecný rozlišovací znak mezi těmito dvěma živočichy je tvar hlavy. Krokodýlí hlava má tvar do písmene „V“, aligátoří do písmene „U“. Krokodýl mívá tlamu zpravidla větší.

Krokodýl

Aligátor
Hlava tvar „V“

Hlava tvar „U“

Aligátoří hlava ve tvaru "U" (vlevo) a krokodýlí hlava ve tvaru "V" (vpravo); zdroj obrázku: http://www.diffen.com/difference/Image:Alligator-vs-Crocodile.png
Aligátoří hlava ve tvaru „U“ (vlevo) a krokodýlí hlava ve tvaru „V“ (vpravo); zdroj obrázku: http://www.diffen.com/difference/Image:Alligator-vs-Crocodile.png

ZUBY

Častým zmiňovaným rozdílem je krokodýlí vs. aligátoří úsměv. Krokodýl se směje „se zubama“, aligátor bez zubů :). Zkrátka když mají oba zavřenou tlamu, pak u krokodýla permanentně „koukají ven“ dva spodní zuby – 4. zuby spodní čelisti.

BARVA a VODA

Na stránkách diffen.com se kromě dalšího uvádí rozdíly v barvě a v prostředí (ve smyslu vody). Stránky uvádí barvu aligátora jako šedivou až do černa a barvu krokodýla jako olivově zelenou či hnědou.
Co se týče vody, aligátoři se vyskytují ve sladkovodním prostředí, zatímco krokodýlům nevadí slaná voda – mají žlázy, díky kterým mohou sůl vyfiltrovat. Aligátoři zřejmě tuto kompetenci ztratili. (diffen.com)

Krokodýl

Aligátor
olivově zelený, hnědý

slaná voda

šedivý, černý

sladkovodní

Odvážný muž při tzv. "aligátoří show"
Odvážný muž při tzv. „aligátoří show“

Podařilo se vám pomocí právě přečtených informací zjistit odpověď na hádanku ze začátku článku? Už víte koho jste potkali při procházce podél Nilu?

Informace volně zpracovány na základě následujících zdrojů:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/6739-rozeznate-je/
http://toprozdily.cz/rozdil-mezi-krokodylem-a-aligatorem/
http://www.diffen.com/difference/Alligator_vs_Crocodile

Další od stejného autora

Odlučitelná předpona – nenechejte ji, aby se z věty nenápadně vytratila!

Všechna následující slovesa mají jeden společný rys – když je používáme ve větě, často je …

4 komentáře

 1. Milda

  Dobrý den, zřejmě máte chybu v odstavci „Barva a voda“. Barva v textu nesouhlasí s tabulkou.

  Jinak pěkný článek.

  Milda

  • Díky za upozornění.

   Celé stránky projdou před létem aktualizací a upravíme tedy i tento příspěvek.

   Pokud budete chtít i vy publikovat na Mofajz, stačí se ozvat.

   Hezké jaro,

   za Mofajz

   Martin

 2. Zdenka Rybářová

  Hezky napsané, jen je tu u popisu barvy neshoda s tabulkou. Píšete,že krokodýl je zelený a hnědý,ale v tabulce je to naopak.

  • Děkujeme za upozornění,

   stránky momentálně budeme aktualizovat a i tento příspěvek upravíme.

   Mějte se krásně a pokud chcete na Mofajz něco publikovat ozvěte se nám.

   Za tým Mofajz

   Andrea