POZOR

Pár věcí, které vám ulehčí školu

Ahoj! Chci vám tady napsat pár věcí 13leté holčiny, které mi pomáhají zvládat 8. třídu. 

Snad vám pomůžou, tak jak mně :).

Psaní referátu

Když potřebujete nějaké určité informace (na referát, slohovou práci, do školy…) a nechce se vám hledat na Wikipedii, kde je toho strašně moc, plno nepodstatných věcí, tak stačí zadat jen “simple.wikipedia.org“ https://simple.wikipedia.org/wiki/Main_Page a vyhledá vám to stručný popis určité věci. Bohužel je to jen v angličtině, ale myslím, že není velký problém si to přeložit.

Žvýkačka

Velmi zajímavý způsob, který prý pomáhá! Někde jsem zaslechla, že když se učíte na test, vezměte si na to nějakou žvýkačku a žvýkejte po celou dobu učení. Musí to být ale žvejka, kterou normálně nežvýkáte (např. nějaké exotické ovoce). Na test si dejte tu samou, jako jste měli na učení. Ono to má zase nějakou spojitost s mozkem, že si zrovna vzpomene, na co má fixovanou tu chuť. Učení může být někdy zajímavé, že?

Když jsem tuto informaci ale řekla ségře, podívala se na internet a našla studii1, která se tímto zabývá. V závěru této studie je ale napsáno, že hypotéza o specifické schopnosti chuti vytvářet velmi silný kontext při učení, který pak výrazně facilituje zpětné vybavení informace, se nepotvrdila. Obecně se jeví, že v tomto ohledu chuť nemá žádné výjimečné postavení v rámci senzorických vstupů na rozdíl od vůně, u které se schopnost vytvářet silný kontext pro vybavení informace již prokazatelně dokázal. (Růžička 2006). Autor práce dále píše, že tento efekt vybavení informací se prokázal u mentolové žvýkačky, což spíš poukazuje na fakt, že mentol je vnímán spíše sensory čichu než chutě.

Tak nic…

Startup Stock Photos

Dostávání vědomostí do mozku

Věc, kterou používám upřímě já nejvíc je ta, že si nahraji na diktafon (většinou je i v telefonech) text, který se chci naučit. Poslouchám to furt dokola– když se jdu sprchovat, před spaním, když snídám a celkově když mám volnou chvíli. Tím, že se to poslouchá furt dokola, tak se to člověk rychleji naučí. Postupně je dobré, říkat si to i s nahrávkou! 🙂

sesity2

Tapeta jako malý sešítek

Když si nepamatujete nějakou látku, kterou se potřebujete naučit, stačí si ji vyfotit a dát na tapetu telefonu. Pokaždé, když se budete chtít podívat na čas, datum nebo cokoli uvidíte tam i ty výpisky.

To samé si můžete taky udělat když si nepamatujete rozvrh hodin a pokaždé když nebudete vědět, jaký je váš další předmět, stačí se kouknout na tapetu! 🙂

Pěst zapíná paměť

Když píšete test a něco co jste věděli vám najednou vypadne z hlavy, tak stačí zatnout ruku v pěst a ono vám to stlačí nějaké ty body na ruce a měli byste si vzpomenout. Tohle jsem upřímně ještě nezkoušela, ale za pokus to stojí, ne?

Tuto informaci jsem někde slyšela. Pátrala jsem po ní na internetu a víc se o tom lze dočíst např. zde: http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/chcete-posilit-svou-pamet-mozna-staci-zatnout-pest_268464.html

Lépe vstřebávat učení

Říká se, že když si zopakujete všechno před spaním, tak se vám to lépe vstřebá do hlavy. Tělo má na to klid.

Nezasmrazená skříňka

Když jste po jakémkoliv sportu a nechcete aby vám smrděla skříňka, šatna, práce (kancl)… Stačí si dát do každé boty sáček s čajem, aby vám boty ani místo nezapáchaly – tento tip mám od spolužačky.

Snad se vám první článek ode mě líbil, velmi mě to bavilo. Někdy zase můžu napsat :)! Zajímalo by mě jaké máte tipy na učení vy?

Lilli

(Rubrika Škola života jsou příspěvky čtenářů bez úprav redakce. Pokud máš svůj příběh nebo zkušenost, o kterou se stojí podělit, můžeš se registrovat a napsat nám o tom.)
Zdroj: 1Růžička, Milan: Žvýkačka jako chuťový kontext pro vybavování z dlouhodobé paměti. Brno, 2006. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/98562/fss_b/ruzicka_bakule.pdf

Další od stejného autora

Greenovky – tip k přečtení

Americký autor John Green, spisovatelský idol nejen teenagerů, zaujal i mě. V tomto článku jsem se …

8 komentářů

 1. Ty sáčky s čajem jsou nové nebo už vylouhované? ?

  • Lilli

   Nové 😉

 2. evanot

  Jednoznačně tip s tapetou na telefonu, to stojí za zkoušku. Díky!

  • Lilli

   Snad pomůže!:)

 3. cervasko

  Držím palce do dalšího psaní. Tipů na učení a paměť není nikdy dost.

  • Lilli

   Děkuji!

 4. Dexter Texter

  Líbí se mi tip se žvýkačkou. To si vyzkouším. Díky!

  • Lilli

   Dejte vědět jak to fungovalo.:)