POZOR

Posíláme si pohledy

Potěší Vás, když otevřete poštovní schránku a namísto letáků tam alespoň někdy najdete pohled? A naopak, píšete rádi pohledy z dovolené a chtěli byste je posílat vícekrát než jen jednou či dvakrát za rok? Poznáváte rádi lidi z cizích zemí, jejich řeč a zvyky, ale na cestování po světe nevychází peníze či čas?

Vám všem by se mohl líbit Postcrossing, který vše výše uvedené spojuje v jedno. Stačí se zdarma zaregistrovat, nakoupit pár pohledů a známek jak do Evropy, tak i do světa a zábava může začít. Stránky jsou sice pouze v angličtině a i většinu pohledů budete muset nejspíše i v tomto jazyce psát, ale v době elektronických slovníků a překladačů to nebude žádný problém.

Pro začátek si více informací o registraci a vůbec o všem možném, co se této stránky týká, můžete přečíst na české komunitní stránce Postcrossing.cz. Pro psaní pohledů pak při neznalosti angličtiny můžete využít například Google Překladač anebo Vás možná psaní pohledů začne natolik bavit, že se rozhodnete alespoň základy angličtiny naučit – k tomu Vám může pomoci aplikace Duolingo, o které jsme psali zde.

Nejdříve je důležité si vytvořit osobní profil v angličtině, kde napíšete pár informací o sobě, co Vás zajímá a baví a jaké pohledy byste nejraději dostávali. Krom toho můžete i napsat speciální požadavek – například poprosit pisatele, aby Vám na pohled vždy napsali určité slovo či krátkou větu v jejich rodném jazyce. Může to být slovo „duha“, věta „Jak se máš?“ nebo cokoliv jiného Vás napadne. Nebo můžete poprosit o tip na nějakou zajímavou knížku nebo na film.

Poté už si můžete po kliknutí na „Send a postcard“ nechat vyjet adresu na dalšího uživatele a po přečtení jeho profilu se rozhodnut, jaký pohled mu pošlete a co na něj napíšete. Celý projekt je založen na vzájemnosti – tedy vy pohledy posíláte a až Vás pohled daný uživatel obdrží, na stránkách ho zaregistruje a poté i se i Vaše adresa objeví nějakému uživateli kdekoliv na světe a ten pošle pohled Vám. Až najdete pohled ve schránce, zaregistrujete ho na stránkách a takto stále dokola. Když pohledy přestanete posílat, přestanou chodit i Vám a naopak.

Na Postcrossing se nemusíte hlásit jen jako samostatná osoba, ale například i jako školní třída. A rázem tu je nápad na zajímavý třídní projekt, který pomůže nejen při výuce zeměpisu, ale i angličtiny. S každým obdrženým pohledem můžete otevřít atlas a o zemi pisatele se dozvědět více. A text každého posílaného pohledu může být domácím úkolem na angličtinu pro jednoho nebo i skupinu žáků.

Postcrossing například již před několika lety objevili žáci Základní školy z Uherského Hradiště a dokonce pro Vás i natočili krátký návod, jak ho používat – podívejte se sami. Jen pozor na ceny známek, ty se od té doby už změnily.

Více informací na https://www.postcrossing.com/ a http://postcrossing.cz/.

 

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …