POZOR

Překvapivě dobrý bestseller

Přiznejme si to na rovinu, žebříček čtenářské oblíbenosti často není tím ideálním měřítkem pro dobrou knihu. Proto když jsem se rozhodla zahájit nový rok v našem čtenářském kroužku na Mofajzu loňským nejúspěšnějším bestsellerem Dívka ve vlaku anglické autorky Pauly Hawkins, měla jsem již od začátku značné pochybnosti. Ty se však pozvolna rozplývaly s každou zhltnutou stranou. Je to sice stále román z kategorie „oddechové čtení“, ale přitom sakra dobrý.

Detektivní thriller

Jedná se o v dnešní době tak oblíbený žánr detektivního thrilleru, oproti konkurenci však nabízí originální protagonistku i zápletku: rozvedená alkoholička cestující pravidelně vlakem do Londýna do práce se možná stane svědkyní vraždy, možná ji sama spáchá. Byla sice na místě činu, ovšem pod značným vlivem své oblíbené omamné látky, takže si nic kromě nejasných pocitů nepamatuje. Z vlastní iniciativy se do příběhu zaplétá stále víc a víc, až se jí nakonec podaří vzpomenout si na některé události inkriminované noci a odhalit překvapivého pachatele. Paula Hawkins v tomto případě velmi zdařile reprezentuje anglickou detektivní tradici, neboť pro čtenáře je značně obtížný úkol vraha odhalit, což ještě zvyšuje tempo děje, který nenávratně směřuje k spravedlivému rozřešení – přiznám se, že ačkoliv jsem v detektivním žánru dost sečtělá, podezření na vraha jsem pojala až těsně před jeho usvědčením.

3 ženy

K čtivosti románu přispívá i střídání perspektivy vypravěče a časových rovin – oproti naposledy recenzovanému románu Vypadni z mýho života jsou však tyto jasně strukturované, dobře pochopitelné a váží se vždy ke konkrétní postavě. Přispívá k tomu i přesné datování podkapitol, které jsou opatřeny datem a údajem ráno/večer. Celý příběh je přitom podáván z pohledu tří žen – největší část zaujímá vyprávění Rachel, již zmíněné alkoholičky z vlaku, dále pak Anny, nové manželky Rachelina bývalého manžela a nakonec Megan, zavražděné ženy. Popisované události přitom nejsou vypravěčkami duplikovány, tedy jedna situace není z pravidla líčena různými postavami, ale vyprávění jednotlivých žen se dobře doplňuje a vytváří kontinuální dějovou linii.

Život v iluzi, život s iluzí

Zajímavým motivem knihy je i samotná iluzornost života – Rachel si při svých cestách do Londýna vymýšlí příběhy obyvatel domu, který na cestě míjí, dává jim jména a rekonstruuje jejich životy na základě spatřených momentů. Když se pak se svými vybásněnými postavami setkává ve skutečnosti, nemůže se oprostit od utkvělých fiktivních představ. Stejně tak je ale sama strůjcem iluze pro svou spolubydlící, které nechce přiznat, že kvůli alkoholu sama přišla o práci, a tak radši každý den v obvyklou dobu jezdí do Londýna a prochází se po městě. Určitou formou fikce bylo i její zkrachovalé manželství – ale to bych už prozradila moc k ději.

Dívka ve vlaku se oprávněně stala knihou roku 2015 a strhla na sebe náležitou pozornost. Při pročítání diskuzí k této knize na literárních serverech mě však zarazila rozpolcenost názorů čtenářské obce – jak se zdá, pro řadu lidí je hlavní hrdinka nesympatickou, labilní husou. V každém případě bych vám ale doporučila vytvořit si vlastní názor a věřte mi, pokud dojíždíte pravidelně do práce nebo do školy a máte pocit, že kulisy cesty již znáte nazpaměť, po přečtení knihy si některá místa budete prohlížet jinýma očima. Zkuste to!

PS. Pokud vás nenaláká recenze, tak třeba upoutávka, i když na můj vkus moc „thrillerová“:

Další od stejného autora

Červnoví literární oslavenci

Nezahálíme ani v červnu a opět jsme pro Vás připravili oblíbený literární kvíz s červnovými oslavenci, kterých …

Jeden komentář

  1. Karla

    Super recenze, díky! Snad budu mít brzy čas si knihu přečíst.