POZOR

Projekt Psaní Wikipedie

Největší internetová encyklopedie se snaží rozšiřovat množství svých článků i přes své projekty. Wikipedii sice může psát každý, ale jsou lidé, kteří by se o ni ani nedozvěděli, popřípadě by je ani nenapadlo, že i oni mohou přispívat a to se snaží právě změnit ona sama přes svou nadaci nazvanou Wikimedia Foundation (o ní si můžete přečíst zde).

Jedním z projektů je i ten nazvaný Studenti píší Wikipedii, který se zpočátku zaměřoval pouze na studenty vysokých škol, ale nyní se snaží rozšířit i do škol středních.

Studenti musí často do svých hodin psát referáty, které již na vysoké škole musí mít určitou odbornou hodnot a tak proč tyto referáty nepojmout jako článek psaný na Wikipedii. Články musí mít vždy určitou strukturu, takže student si musí psaní dobře rozvrhnout a zároveň by měl psát dostatečně srozumitelně, jelikož článek by měl být určen pro širokou veřejnost. Studenti si musí při psaní referátů vždy zjistit dostatečné údaje a tak se z nich na dané téma stanou alespoň na chvíli odborníci. Pokud by referát psali pouze pro svého učitele či spolužáky, zapadl by brzy do propadliště dějin a nikdo by se o něm více nedozvěděl. Na Wikipedii z něj ale bude mít užitek mnoho dalších lidí.

Do projektu už se zapojily univerzity z celé České republiky a několik projektů stále běží. Více informací o projektu je k nalezení přímo na stránkách Wikipedie, podívejte se zde.

Psaní článků není nic složitého – stačí si jen osvojit pár základních pravidel nebo mít dobrého pomocníka, který vždy poradí. Studenty píšícími Wikipedii se tedy nechal inspirovat další projekt nazvaný Senioři píší Wikipedii. Menší počítačová gramotnost řadí seniory ke skupině, která pouze v malé míře přispívá články na Wikipedii, přestože mají mnohdy nepřeberné množství znalostí, které mohou touto formou šířit dále především mladé generaci.

Základní kurz pomůže seniorům se základní orientací v této velké encyklopedii a ti pak mohou pokračovat i v dalších navazujících kurzech. Krom toho je jim i k dispozici poradna, takže na své dotazy mohou dostat odpověď i mimo kurzy. Pokud si přejete se dozvědět více, podívejte se na odkaz zde.

 

Článek o samotné Wikipedii a jejím využití ve vzdělávání si můžete přečíst zde.

 

Zdroj informací: stránky projektů uvedené i s odkazy v článku
Úvodní obrázek: složen z následujících dvou obrázků
„Logo Senioři píší Wikipedii“ od Dominik Matus – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons
„Studenti píší Wikipedii – logo“ od Dominik Matus – Vlastní dílo. Licencováno pod CC0 via Wikimedia Commons

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …

Jeden komentář