POZOR

Queima das Fitas – portugalská nonstop festa

Když se řekne akademický týden, Středoevropan si představí sedm dní věnovaných intenzivnímu studiu a akademickým povinnostem. Nenechte se ale mýlit, v Portugalsku to znamená pravý opak. Každý rok začátkem května se na týden přeruší výuka všech předmětů bakalářského studia i řady předmětů studia magisterského, aby zdejší studenti mohli naplno slavit svůj největší svátek, Queima das Fitas (doslova pálení stuh). V českém prostředí se mu nejvíc podobá Majáles, ale slavnosti portugalských studentů jsou mnohem intenzivnější, Queima tu představuje vyvrcholení společenského života jednotlivých oborů a fakult.

V průběhu celého akademického roku se místní studenti stmelují tradičními aktivitami podle letitých pravidel zvaných Praxe, jejichž kořeny sahají do samých počátků univerzitního vzdělávání na Iberském poloostrově. Praxe má řadu milovníků, ale taky odpůrců, často se totiž pohybuje na hraně šikany a v krajních případech došlo v minulosti ke zraněním a dokonce i k nevyjasněným úmrtím. Prváci neboli bažanti musí dodržovat řadu příkazů a zákazů a při různých příležitostech plnit mnohdy nepříjemné a potupné rozkazy veteránů, studentů posledního ročníku, kterým se říká také finalistas. Světlou stránkou Praxe je skutečnost, že pomáhá podněcovat společenské soužití na fakultách. I díky ní spolu studenti tráví velkou část volného času, kromě setkání věnovaných přímo už zmiňovaným škodolibostem pořádají společné večeře, scházejí se na zkouškách fakultních kapel zvaných tunas nebo třeba připravují výzdobu alegorických vozů, jejichž několikahodinové defilé v centru města je součástí programu Queima das Fitas. V průběhu celého roku je také možné potkat studenty oblečené v tradičních černých pláštích, které cizincům ze všeho nejvíc připomínají hábity z bradavické školy čar a kouzel. Na cizince působí trochu exoticky, ale svoje kouzlo nepochybně mají a mladí Portugalci je nosí s grácií a hrdostí.

Queima das fitas začíná v noci ze soboty na neděli studentskou serenádou, při které fakultní kapely hrají a zpívají písně vyjadřující vděčnost jejich alma mater a stesk z blížícího se konce studentského života. Především nejstarší studenti, pro které serenádou začíná loučení s akademickým životem, neskrývají dojetí.

Následujícího rána se na stejném místě, na pódiu uprostřed hlavního náměstí v Portu, koná slavnostní mše, při které se studentům světí kožené školní slohy. Další událostí, která nemůže uniknout ani nezasvěcenému, je Cortejo Académico, několikahodinový velkolepý průvod centrem města, ve kterém je každá fakulta zastoupena nazdobeným alegorickým vozem. Vozy jsou přehlídkou výtvarné a slovesné tvořivosti a také prostorem pro společenskopolitickou satiru, která si bere na mušku nejčastěji diskutované problémy a známé tváře portugalské i zahraniční politiky. Finalistas se průvodu účastní vybaveni tak zvanými osobními insigniemi – cylindrem a vycházkovou hůlkou v barvě své fakulty, s kterými ladí i široké stuhy vlající z kožených sloh. Okamžiky slávy si všichni patřičně užívají a svou náladou dovedou nakazit i diváky, kterých jsou kolem trasy průvodu desetitisíce.

Jako protiváha tradičních oslav se ve speciálním areálu zvaném Queimódromo po celý týden koná festival s koncerty domácích i zahraničních kapel. Kromě hlavního pódia je tu velký stan na „afterparty“, řada pouťových atrakcí a množství do uliček uspořádaných stánků různých fakult, oborů a skupin, které nabízejí nepřeberné množství nápojů včetně panáků s bizarními jmény s ještě bizarněji namíchaným obsahem. Kromě nich upoutá taky fakt, jak moc se do výzdoby stánků promítá adolescentní humor, rozvěšenými podprsenkami počínaje a hříčkami s dvojsmysly konče. Atmosféra je skvělá, koho ale festivalová vřava omrzí, může areál opustit, popojít pár desítek metrů a ocitnout se na pláži u oceánu, kde ho za vytrvalost odmění pohled na vycházející slunce.

Pro mnoho studentů je otázkou cti nevynechat žádnou z událostí, které Queima nabízí a slavit celý týden bez přestávky, takže se Porto postupně plní pobledlými bytostmi v černých pláštích, které ale vždycky najdou síly na další tradiční trdlování, večeři s přáteli a festu. Na spánek budou mít dost času… až dostudují.

Zajímá vás Portugalsko? V rubrice Zahraničí chystáme celou sérii článků věnovaných jeho kultuře viděné českýma očima.

Další od stejného autora

Sláva parádivým a mlsným jeptiškám!

Než jsem Portugalsko poznala trochu blíž, věděla jsem toho o něm pomálu. Že Portugalci kdysi …

2 komentáře

  1. dragone

    To zní skvěle! 🙂

  2. Radusberus

    Závidím Portugalcům!!

    PS. krásný článek 😉