POZOR

Scandi II – festival severského filmu

O kuřatech a lidech, Vlna, Druhá šance, Zde Harold, Mrzout, Operace Arktida nebo Dcera čarodějky. Co mají tyhle názvy společné? Jsou to filmy, které se staly součástí programu druhého ročníku festivalu Scandi, který ve dnech 13. – 19. ledna uvede severské filmy v českých kinech a nejen tam.

Filmy s kriminální zápletkou, filmy pro diváky s dětskou duší, ale i katastrofické snímky, to všechno bude k vidění během festivalu hned v několika kinech po celé republice. Příznivci klasického „velkého plátna“ mohou od 13. do 19. ledna zamířit na očekávané české premiéry severských filmů i reprízy aktuálních titulů. Promítat se bude v Praze v kině Lucerna a kině Evald. V rámci rozšířené nabídky v krajských městech Scandi II zamíří do Brna – kino Art, Ostravy – Minikino a nově také do Jihlavy – kino Dukla, Mariánských Lázní – kino Slavia, Jablonce nad Nisou, Zlína – Golden Apple Cinema, Karlových Varů – kino Čas.

Mezi snímky je například film Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdicí prášek (Doktor Proktors prompepulver). Tentokrát nejde o kriminálku, ale o příběh ze světa, který není až tak odlišný od našeho. Jen podzemní bludiště jsou tu temnější, bohatí synkové záludnější a šílení profesoři ještě šílenější (ukázka z filmu dole).

Citujeme ze stránek festivalu (http://scandi.filmeurope.eu/)

„Před rokem jsme Scandi představili jako přehlídku pěti zemí severu, které dokáží vyhrát festival v Benátkách a zároveň bavit publikum stylovým thrillerem, dobrou seriálovou tvorbou, variabilitou a kvalitou herců. A nejinak je tomu letos. Scandi II je opět přehlídkou zejména nových filmů, v Česku a na Slovensku je několik severských filmových přehlídek, ale žádná z nich nepromítá aktuální filmy. Scandi ano. V 10 premiérách a šesti reprízách představíme současný severský filmový trend – už tradičně v moderní distribuční formě v nejlepších českých a slovenských kinech, ale i na VOD a v prémiové televizi Film Europe Channel. Doprovodným programem bude přednáška o reklamních klipech Roye Anderssona,“ uvedl Ivan Hronec, prezident mediální společnosti Film Europe, která Scandi pořádá.

Za nás dodáváme, že pro milovníky severského filmu je festival povinnou záležitostí, všem ostatním ho můžeme jen vřele doporučit.

Další od stejného autora

Vánoce v zahraničí – Guinness nebo KFC

Co vás čeká a nemine, když budete trávit Vánoce v zahraničí? Podívali jsme se na některé …