POZOR

Sníh – (ne)promyšlený design

Na konci roku 2015 se nám sněhu nedostávalo a s příchodem nového roku to vypadalo, že se krajina v celé republice oblékne do sněhového kabátu. Dnes už máme zase tepleji a sníh nám pomalu mizí.

Co to vlastně ten sníh je?

Zjednodušeně můžeme říct, že když se ochladí až k bodu mrazu, začne se voda vysoko v oblacích měnit na pevnější formu, kterou nazýváme sníh. Ten potom padá dolů na zem a tvoří sněhovou pokrývku. Sníh patří k zimě v naší republice stejně jako Vánoce nebo Nový rok. Někdy je ho méně a někdy více, ale vždycky tady je. Když mluvíme o sněhu, tak je třeba také zmínit sněhové vločky. Ty jsou základem celého sněžného tajemství.

SNĚHOVÁ VLOČKA

„Sněhové vločky jsou maličké zázraky nekonečné krásy, na světě s největší pravděpodobností nenajdete dvě naprosto stejné.“, prohlásil kdysi Wilson Alwyn „Vločka“ Bentley, který byl první známý fotograf vloček.

Ten se od svých dvaceti let (v roce 1885) zabýval fotografováním sněhových vloček a byl z toho tak unešený, že se kvůli tomu ani neoženil (to není jisté). On je prvním autorem, který čekal na zahradě před svým domem s černou látkou a krocaním perem, aby zachytil sněhovou vločku na černobílý snímek. Dalších 50 let se mj. pokoušel ze snímků zjistit, zda mohou být dvě vločky stejné.

Jen několik ukázek tvarů vloček - zdroj: google.com
Jen několik ukázek tvarů vloček – zdroj: google.com

SNÍH (NE)PROMYŠLENÝ DESIGN

Někteří podobní badatelé a nadšenci několikrát v historii tvrdili, že našli dvě shodné vločky, ale podle zákonů fyziky to je velice nepravděpodobné, ne-li vyloučené. Má to co dělat s unikátním postavením elektronů, protonů a nepravidelným výskytem neutronů ve stavbě atomu vodíku, který je jedním ze základních prvků vody a tedy sněhu. My ovšem do takových detailů zacházet nebudeme. Radši se podívejte na videa nahoře v záhlaví a pod tímto textem, která zachycují několik tvarů vloček a proces, jak vznikají. Sledování různých tvarů a struktury vloček nás opravdu může dovést k myšlence, že také začneme pátrat po dvou stejných eksemplářích. Někdo se zase nechá pouze unést a bude při pohledu na sníh hledat odpovědi na úplně jiné otázky. Pro některé může být také zklamáním, že stavba vločky není dopředu promyšlený design, ale vlastně souhra náhod a fyzikálních zákonů. Ať je to jak chce, vločky jsou opravdu malé zázraky.

VLASTNOSTI SNĚHU

Kvalitu sněhové nadílky ovlivňuje řada věcí, mezi které patří venkovní teplota, nadmořská výška, blízkost velkých vodních ploch, úhrn srážek, a mnoho dalšího.

Sníh se podle kvality dělí na několik tipů, jako jsou například prašan nebo firn. To je důležité třeba  pro všechny, kdo mají rádi zimní sporty jako sjezdové nebo klasické lyžování. Sníh má také například výborné tepelně izolační vlastnosti. Ve sněhu a pod ním přes zimu přežívají zvířata a rostliny. Ze sněhu se staví obydlí, ve kterých i člověk přečká tuhé mrazy.  Můžeme také zmínit dobré zvukově izolační vlastnosti sněhu, protože je fakt, že již deseticentimetrová vrstva sněhu dokáže významně zabránit pronikání zvuku.  Už jste si někdy všimli, že když napadne čerstvý sníh, zdá se nám, že je větší ticho. To způsobuje fakt, že zvuk se jinak odráží od zasněžených ploch a jeho přenos je tak omezen.

SNÍH V DNEŠNÍ DOBĚ

My se teď od snění, vloček a vlastností sněhu přeneseme k nám do Čech a koukneme trochu na to, jak je to se sněhem v dnešní době například u nás.

K dohadům, že sněhu je poslední dobou méně, protože se celkově otepluje, se nemůžeme odborně vyjadřovat. Těm kdo touží po detailech a vědeckých důkazech, doporučíme například stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde je spousta zajímavých dat a informací. My přikládáme pro ilustraci kousek jejich zprávy s názvem „Vyhodnocení sucha na území České republiky v roce 2015“, která zhodnocuje chování klimatu v České republice za uplynulý rok. V námi uvedeném úryvku jsou například teplotní a srážkové poměry v ČR za větší část roku 2015 s uvedenými odchylkami od normálu.  Teplota a srážky patří mezi hlavní faktory, které ovlivňují, zda sníh bude nebo nebude. Jestli se otepluje nebo ne dlouhodobě z toho nezjistíme, ale jako začátek pro zamyšlení nad tím, zda letošní horký a suchý rok byl hodně odlišný, to postačí.

ČHMÚ - Sucho 2015

Zdroj: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/SUCHO/zpravy/Sucho_2015_prosinec_2015.pdf

Pro zajímavost ještě přidáváme přehlednou mapu, která nám ukazuje, jak to bylo se sněhem u nás v České republice dne 6. ledna 2016. Je zajímavé vidět jak hodně nebo málo bylo sněhu v době, kdy jsme v České republice vlastně uprostřed zimního období a také to, že sněhová pokrývka nebyla v žádné části naší republiky výrazně větší.

Sníh

 

My jsme ještě trochu přemýšleli o tom oteplování, sněhu a zimě u nás celkově a napadlo nás udělat takový shrnující obrázek, který vám předkládáme pro ilustraci. Zahrnuli jsme do něj další údaje o stavu počasí v ČR za poslední desetiletí a několik zajímavých faktů o sněhu.

Mofajz - zima a sníh

 

Zdroje:

www.nsidc.org

www.wikipedia.org

www.chmu.cz

Článek lze volně sdílet za předpokladu, že uvedete zdroj.

 

 

 

Další od stejného autora

Sydney – město vytoužené IV. – hledání práce

Tento seriál krátkých vzpomínek je o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti …