POZOR

Sydney – město vytoužené II. – přílet

Tento seriál krátkých vzpomínek bude o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti zkoušeli hledat štěstí. Dva roky strávené v Austrálii jako nezapomenutelná zkušenost.

Sledujte další díly v rubrice Cestování. 

II. Sydney – přílet, první dojem, ubytování 

 

Přiletět do jakéhokoliv velkoměsta je vždycky trochu ohromující. Nemluvím teď o Praze nebo podobných evropských městech, ale o velkoměstech typu Sydney nebo New York. Běžného člověka překvapí rozloha města a jeho mnohotvárnost, pestrá směsice různých druhů architektury a nekonečné zástupy lidí. Sydney není tak kosmopolitní jako třeba New York, přesto je zde zastoupeno velké množství národností a našinec z Prahy nebo nedej bože z maloměsta zírá s otevřenou pusou. My jsme se během cesty z letiště koukali, jak se město táhne jako jedna velká vesnice a najednou se vše změní a vy se přiblížíte k centru se spoustou výškových budov. Člověk z vnitrozemí hned ocení blízkost vody, která je cítit ve vzduchu a vy si připadáte jako v jiném světě (a to také jste). Zkušený pozorovatel si hned všimne rozmanité vegetace a nestačí se divit, co všechno může růst lidem jen tak před domem. U nás si jdete pro banán do obchodu (v Sydney to dělají místní také) a tady si ho můžete utrhnout přímo na své zahradě.

Už během cesty jsme si tipovali místa, která budeme chtít určitě vidět a která nám nesmějí uniknout. To jsme samozřejmě jen tušili, že Sydney toho nabízí daleko více ve svých ostatních čtvrtích. My jsme měli sjednané ubytování v tzv. home-stay, tj. bydlíte u rodiny buď s jídlem nebo bez jídla, sami nebo spolu s dalšími studenty. Dům naší rodiny byl ve čtvrti Hunters Hill a sdíleli jsme ho společně s paní domu, jejím synem a střídavě asi dalšími pěti studenty ze zahraničí. Na mapě je čtvrť Hunters Hills obtažená červeně a je vidět, že do centra Sydney (na mapě například čtvrť The Rocks) to nebylo až tak daleko, ale člověk musel překonat několik silničních mostů a pěšky bych to určitě nedoporučoval. Autobus nás tam vzal za necelých třicet minut.

Hunters Hill

 

Dům ve kterém jsme bydleli se ničím nelišil od statní zástavby v okolí a od běžného obydlí Australanů asi jen tím, že měl více místností a patro. Ostatní studenti pocházeli z celého světa a během našich šesti týdnů strávených u Fran (majitelka domu) se naše parta v podstatě neměnila. Na bydlení ve velké skupině, hlavně se zahraničními studenty, oceníte možnost poznat další kultury a také nutnost používat angličtinu při běžné konverzaci. To byl také náš první úkol, naučit se nebo zdokonalit angličtinu a mezi ostatními spolubydlícími jsme měli možnost neustále cvičit.

 

IMG_6577
Home stay – dům rodiny, u které jsme bydleli
IMG_6576
Naši spolubydlící byli z různých koutů světa – Německo, Brazílie, Mexiko, Čína i Finsko

Fran, jak se jmenovala naše bytná, bydlela se svým synem a pronájmem studentům si přivydělávala na živobytí. Ne všechno bylo v domě dokonalé, ale náš samostatný pokoj nám vyhovoval. Byl oddělený od ostatních částí domu, takže jsme měli svůj klid. Největší úskalí byla asi sdílená koupelna a hlavně Fran, která pořád hlídala spotřebu vody. Po nějaké době jsme se nastěhovali do vlastního bydlení a zjistili, že teplo je opravdu drahá služba a tak jsme na dálku Fran odpustili ty její občasné výstupy. Na bydlení v rodině bylo fajn, že se člověk mohl sejít s ostatními u společného jídla a poklábosit o tom, co se během celého dne dělo nebo co kdo a kde dělal. Díky různorodým povahám našich spolubydlících se nám dostalo školy v chování různých kultur v různých situacích a naučili jsme se neposuzovat ostatní jen očima středoevropana. Nebylo pro nás lehké po šesti týdnech tento dům opouštět, ale těšili jsme se, jak si budeme užívat bydlení sami.

V dalším díle si povíme něco o naší škole a studiu angličtiny pro cizince v Sydney.

 

 

Sledujte další díly v rubrice Cestování. 

Další od stejného autora

Sydney – město vytoužené IV. – hledání práce

Tento seriál krátkých vzpomínek je o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti …