POZOR

Sydney – město vytoužené III. – škola

Tento seriál krátkých vzpomínek bude o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti zkoušeli hledat štěstí. Dva roky strávené v Austrálii jako nezapomenutelná zkušenost.

Sledujte další díly v rubrice Cestování

III. Sydney – škola

Když se chcete naučit cizí jazyk, je nejlepší to udělat tam, kde se nejvíce používá. My jsme se chtěli naučit anglicky a Austrálii jsme si vybrali ze všech zemí kvůli jejímu exotickému prostředí a také kvůli vyprávění kamarádů, kteří už tam byli. O tom jak jsme cestu plánovali a kolik přibližně nás to všechno hned na začátku stálo jsme psali v první kapitole tohoto seriálu. Dneska chceme vyprávět něco o tom, jak jsme si našli školu a jaká byla naše zkušenost se studiem. Můžete využít i naše tipy na učení cizích jazyků, o kterých jsme psali zde nebo kouknout do našich rubrik Angličtina a Němčina.

Všichni víme, že existuje hodně agentur, které zajistí studijní pobyt od A až do Z a vy se nemusíte o nic starat. Vyberou vám školu podle vámi zadaných kritérií a vy potom zaplatíte poplatek a můžete vyrazit. My jsme trochu pátrali a dali také na rady zkušenějších kamarádů. Různé školy nabízely různé programy a my chtěli nějakou, kde bude možnost případně udělat i změnu ve studijním plánu nebo krátkou přestávku. Dále nás zajímala kvalita výuky, tradice školy a nemalou roli hrála poloha. Nakonec jsme zvolili Universal English Collegekterá nabízela celou řadu programů a také možností složit mezinárodně uznávané zkoušky a získat certifikát. Určitě by se našli školy ještě lepší a za výhodnější ceny, ale my teď s odstupem času můžeme potvrdit, že škola splnila naše očekávání a studium mělo vysokou úroveň. Ceny jednotlivých programů nebyly zrovna nejmenší a tak se nám náš rozpočet zase o něco ztenčil. Pro zajímavost uvádíme odkaz na stránku s cenami pro rok 2016 – Poplatky na rok 2016Kdo si chce přečíst i informační brožuru na rok 2016, ať se podívá na tento odkaz – Informační brožura. Poslední kritérium byla poloha a musíme uznat, že mít školu v centru byla opravdu výhoda. Mohli jsme rovnou po vyučování objevovat místa, která jsme před tím znali jen z vyprávění a mohli přitom využít všech možností dopravy, které Sydney nabízí a to včetně známých přívozů (ferry), protože přístav Circular Quay, odkud odplouvaly všechny hlavní linky do vzdálenějších koutů města i za město, byl od školy jen pár kroků. Zároveň to byla výhoda pro první hledání práce, protože v centru bylo v té době více příležitostí. Sydney UEC

Chtěli jsme opravdu studovat co nejvíce a využít čas strávený v Sydney k rozšíření našeho evropského pohledu na svět. Angličtina byla hlavní důvod, proč jsme opouštěli naše rodiče nebo jsme si to alespoň v té době říkali. Samozřejmě jsme chtěli zažít i něco nového a originálního jako každý, když je mu krátce po dvacítce a má trochu dobrodružnou povahu. Rozhodnutí odletět na druhý konec světa opravdu není pro každého a odloučení od přátel a rodiny byl pro nás ten největší problém v prvních týdnech našeho pobytu. Samozřejmě jsme zažívali zajímavé věci a neměli čas pořád tesknit po domově, ale v hloubi duše jsme si museli přiznat, že Austrálie je opravdu druhý konec světa a případné rychlé odskočení domů nepřichází v úvahu.

Ještě před odletem jsme dopilovali naše znalosti angličtiny, ale hned v prvních dnech jsme zjistili, jaký je rozdíl učit se něco doma nebo ve škole a potom to skutečně chtít použít v reálném životě a dokonce s rodilými mluvčími. Nebudu zacházet do detailů o specifických vlastnostech australského dialektu, ale upozorním všechny, kdo mají jen začátečnické znalosti, ať se připraví na pořádný náraz. Australská angličtina v podání rodilých mluvčích je opravdu zážitek. My jsme měli maturitu z angličtiny (cha, cha), FCE, pár hodin s učitelkou ze Spojených států a několik zkušeností z výletů do anglicky mluvících zemí (převážně Anglie), přesto jsme měli v prvních týdnech velké problémy se chytit a domácí Ozzie(s) (Australan) nás byl vždycky ochotný udivit nebo překvapit novým obratem nebo huhňavou výslovností. Jen pro úplnost musím uvést, že jsme v některých případech nerozuměli výrazům, které by nám jinak nedělali potíže. Ať už se jednalo o běžné pozdravy nebo zdvořilostní fráze či slovíčka týkající se každodenního života. Byl to prostě jazykový šok a všechno, co jsme se do té doby naučili nám v té chvíli připadalo zbytečné.

Studovat na škole v Austrálii znamená, že budete potkávat i hodně jiných národností. Nás po úvodních testech přidělili do tříd, kde kvůli ročnímu období (v Evropě ještě nebyly prázdniny) a popularitě Sydney mezi asijskou komunitou, byli hlavně studenti z Asie. Nebyl to žádný problém, protože byli všichni velice přátelští a zvědaví na Evropany, takže s námi většina z nich zaváděla každodenně rozhovory a dokonce nás zvali na oběd a nějaký výlet. Třídy měly různé uspořádání, ale většinou se sedělo v kruhu kolem tabule na židlích, které se snadno přemisťovaly podle potřeby.

 

IMG_6579IMG_6578

Bylo opravdu vidět, že škola má delší tradici a programy jsou dobře propracované. Kvalita vyučujících byla většinou na velmi vysoké úrovni a nebyl pro ně problém udělat něco navíc. Škola organizovala společenské akce pro seznámení studentů a učitelů, na programu byly také společné výlety, kde se angličtina spojila s poznáváním okolních zajímavostí. Dělaly se i víkendové akce jako například dvoudenní výlet do kempové osady na Pitt Watter a mnoho dalšího. Dbalo se i na postupné zlepšování studentů a každý semestr byl zakončen hodnocením (viz obrázek dole), kde se student dozvěděl, v jakých dovednostech by měl přidat a kde je prostor pro zlepšení. Vybavení školy bylo na odpovídající úrovni a nebyl problém si vyřídit email nebo vytisknout dokument v počítačových laboratořích nebo společenské místnosti.Mofajz - vysvědčení

Na závěr jen zmínka o velmi propracovaném systému knihoven v Sydney, protože ty můžeme vřele doporučit. Hlavní knihovna měla své pobočky, ale centrála byla v blízkosti školy. Registrovat se s platným průkazem studenta a pasem mohl prakticky kdokoliv a roční poplatek v té době činil 20 dolarů. Více na webových stránkách. Jen pro zajímavost přikládám obrázek členské kartičky a musím uznat, že hodně studijních materiálů pro zadané úkoly a seminární práce jsme vypracovali právě tam.

IMG_6580

Příště něco o hledání práce a zkušenostech z pracovního prostředí. 

Sledujte další díly v rubrice Cestování. 

Další od stejného autora

Sydney – město vytoužené IV. – hledání práce

Tento seriál krátkých vzpomínek je o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti …