POZOR

Sydney – město vytoužené IV. – hledání práce

Tento seriál krátkých vzpomínek je o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti zkoušeli hledat štěstí. Dva roky strávené v Austrálii jako nezapomenutelná zkušenost.

Sledujte další díly v rubrice Cestování

IV. Sydney – práce

Všichni, kdo někdy zvažovali delší pobyt v zahraničí (teď myslím tři měsíce a více), si určitě kladli otázku, jak budou svůj „výlet“ financovat. Pokud nevlastníte velký kapitál nebo nejste dcera ani syn bohatých rodičů, musíte řešit, jak a z čeho v cizině přežijete. My se dnes podělíme o své zkušenosti s hledáním práce v australském Sydney, ale hlavně vám zprostředkujeme rozhovor s někým, kdo momentálně v Sydney podniká a má přímé a aktuální informace z trhu práce.

Jste vyučený truhlář, instalatér nebo mechanik, pak máte velkou šanci se za oceánem uplatnit. Zkrátka si nepřijdou ani profese v oblasti služeb, ale tam už je konkurence o poznání větší. Některé specifické obory jsou na tom v Austrálii v uvozovkách tak špatně, tzn. trpí nedostatkem kvalifikovaných odborníků, že australská vláda dokonce nabízí zájemcům o imigraci svojí pomoc a případně vyřízení víza či pobytu. Je na vás, zda svůj osud svěříte agentuře nebo si práci najdete sami. Můžete zkoušet štěstí ve svém oboru nebo úplně něco jiného. V každém případě se připravte, že i v Austrálii platí, že bez práce nejsou koláče. Na druhou stranu si v práci můžete najít skvělé přátele a zdokonalit angličtinu. My pro ilustraci vkládáme postupně několik fotek z našeho dvouletého pobytu, kde jsme pracovali v restauracích. 

IMG_7145 IMG_7141

Pojďme ale pěkně popořádku a poslechněme si někoho, kdo v Sydney už několik let úspěšně podniká a zaměstnává lidi.

Jak si v Sydney hledat práci?

Můžeš samozřejmě zkusit štěstí sám a obcházet potenciální zaměstnavatele nebo všechno svěřit agentuře a to klidně už tady v Čechách. Velkých agentur, které se specializují na trh práce je několik a z těch, které mají stránky v češtině můžu zmínit třeba G8M8 nebo Australiaonline. Ty jsou samozřejmě schopné zprostředkovat pobyt včetně školy, ubytování a letenek, tedy komplexně a ty už se nemusíš o nic starat. Pozor ale na některé sliby v jejich reklamách, protože ne vždycky jde všechno tak snadno, jak se píše. To se týká hlavně práce nebo úrovně ubytování. Když už si přímo na místě a práci zajištěnou nemáš, tak se hodně hledá přes inzerát nebo na doporučení od známých a kamarádů. Inzerce teď přechází na internet a v Sydney funguje například portál Seekkterý by se dal přirovnat k českému Jobs.

Jsem student nebo nemám ještě moc pracovních zkušeností a hledám v Sydney práci. Kde se můžu uplatnit?

Vždycky si je třeba uvědomit, že pokud jsem v Austrálii na studentské vízum opravňující k určitému počtu hodin práce (teď 40 hodin na čtrnáct dní), musím vše skloubit se školou. S malou zkušeností lze najít práci v kavárnách a restauracích. Docela dobře se najde práce v nějaké pekárně, na stavbě nebo v pečovatelském domě. Pořád se také uplatňují lidé, kteří chtějí hlídat děti, tzv „au pair“. Teď se také rozmohly úklidové agentury, které hledají zaměstnance na práci při údržbě obytných komplexů nebo kancelářských budov.

Chci dělat ve svém oboru a jsem například lékař nebo IT odborník, jak je to s nabídkou práce pro takovéto profese?

Od 1. července měla přijít v platnost nová legislativa týkající se imigrace. Díky současné liberální vládě se podmínky pro imigraci stále mění a možná i zlepšují, ale právě pro specifické obory. Nejen lékaři ale i řemeslníci jsou velmi žádaní. Můžeš žádat přímo ze své země a pokud se tvoje profese nachází na seznamu těch uvedených australskou vládou, potom máš velkou šanci uspět a získat nejen pracovní povolení, ale i povolení k pobytu. Tyhle informace se najdou například na stránkách australské vlády v odkaze na migraci. Ukázkový list pro odborné profese se najde například zde:   Skilled occupation list

A co výdělky?

Restaurace, obsluha má 20-25 dolarů na hodinu. Při úklidu si můžeš vydělat ještě více, záleží jestli jde o víkendy, noční, atd. takže třeba 30  dolarů a více. Situace se dost mění a lidi už nechtějí dělat na černo a tak jim firmy musí vyplácet alespoň minimální mzdy, což se teď pohybuje okolo 17 dolarů na hodinu, a protože se u nás (v Austrálii) vyplácí týdně, tak týdně to dělá přibližně 620 dolarů. Práce na černo je na ústupu, ale pokud už jednu práci máš a jsi oficiálně přihlášený, tak si někdy najdeš druhou, kde už třeba docházíš méně a sám nevyžaduješ přihlášení. To je ale na dohodě mezi tebou a zaměstnavatelem a samozřejmě to jde pouze v některých oborech. Řemeslo má zlaté dno. I v Austrálii platí, že šikovné ruce se považují za zlaté a řemeslník, který není líný a umí odvést kvalitní práci si účtuje od 40 dolarů na hodinu a více.

IMG_7146 IMG_7144 IMG_7143 IMG_7142

S jakými představami přijíždějí lidi z Čech a jak se to liší od reality?

Hodně se stává, že lidé čekají, že v Čechách brali tolik a tolik a dělali ve svém oboru. I navzdory poptávce, která teď v Austrálii je, si myslím, že díky stoupajícím cenám se nezaměstnanost drží na nízké úrovni, protože opravdu potřebujete mít práci, abyste poplatili své životní náklady. Vezmi si, že například týdně platíš 220 dolarů za školu a 200 dolarů za ubytování. Strava už také není nejlevnější a musíš se opravdu ohánět. Úroveň ubytování je také přiměřená ceně a pokud chceš bydlet slušně musíš platit. V centru například sdílíš byt se čtyřmi dalšími a stejně platíš těch zmiňovaných 200 dolarů týdně. Nově příchozí mají mnohdy nereálné představy s ohledem na úroveň práce, kterou budou zastávat. Čekají, že budou hned dělat na pozicích jako doma a brát za to slušné peníze. Ano, někomu se to opravdu hned podaří, ale to jsou spíše výjimky a týká se to již zmiňovaných žádaných oborů. Často se děje spíše opak a ti, kteří na to nebyli připravení jedou rychle zase zpátky domů.

Nějaká rada na závěr?

Možná zkusit vydržet první rok, který bývá nejtěžší. Potom už začneš zužitkovávat informace a známosti, které si nabyl. Určitě zlepšíš i svojí angličtinu a tvoje uplatnění má mnohem větší šance. Můžeš přestoupit z jazykové školy na odbornou, která může mít odpolední nebo večerní výuku a hned se ti otevřou jiné možnosti. S ohledem na 40 hodin povolených týdně si můžeš rozložit práci na určité dny a zbylé se například věnovat cestování. Určitě je dobré nezapomenout, že pokud jsem byl přihlášen, tak zaměstnavatel musel odvádět peníze na sociální zabezpečení a o tyto peníze můžu v případě, že se nastálo vracím do Čech, žádat. Někdy to jsou nemalé částky a bylo by škoda jich nevyužít. Často bývá součástí těchto „superannuation funds“ pojištění, které se pravidelně odčerpává a po letech vám na tomto účtu, pokud si ho nezrušíte, nezbude nic. Ještě bych všem, kdo pojedou třeba i do Sydney popřál štěstí a ať si to tady hlavně zkusí trochu užít. 

Podělte se s námi o své pracovní zkušenosti v zahraničí a komentujte na našem FB nebo Twitteru.

Příště o tom, jaké to bylo pracovat v Sydney. Čtěte v rubrice Cestování

Další od stejného autora

Jak na cizí jazyky?

Jak na cizí jazyky? Bez motivace a pravidelného opakování to nejde. Ano, i takhle nějak …