POZOR

Jak na cizí jazyky?

Jak na cizí jazyky? Bez motivace a pravidelného opakování to nejde.

Ano, i takhle nějak by to šlo zkráceně říct, ale kde, jak a s kým. Skoro všichni se během našeho života setkáme s potřebou dorozumět se s někým, kdo prostě naší mateřštinu neovládá. Může to být jednorázová záležitost nebo se nám to stává pravidelně. Potom hledáme efektivní a cenově přijatelné způsoby, jak se cizí jazyk naučit. Angličtina, němčina, ruština, francouzština, italština, čínština, atd. Hlavně rychle a bez větší námahy. Jenže takhle to bohužel nefunguje. Určitě jsou mezi námi jedinci, kteří se cizí jazyk naučí za rok na úrovni, která jim umožní se domluvit v běžných, ale i nestandartních situacích. Jsou mezi námi i takový, kteří se to naučí ještě rychleji. Pravda je však taková, že většina z nás na to bude potřebovat delší čas a to z různých důvodů.

Naučit se cizí jazyk není prostě lehké. Důvodem může být časový deficit, nedostatek prostředků, omezené možnosti k procvičování a mnoho dalšího. Nabídka stoprocentních a nejefektivnějších metod, jak zvládnout cizí jazyk je veliká a pořád se nám někdo snaží tvrdit, že i vy to zvládnete levou zadní. Každý jste se přece naučil už jeden jazyk, svůj mateřský. Nikdo vám už ale nebude připomínat, jak těžké to pro každého z nás bylo a jak těžké je si jeho osvojení dále udržet nebo zdokonalit. To je jedna z věcí, kterou si musíme uvědomit. Bude to prostě trochu bolet.

„Být génius je 1 procento inspirace a 99 procent dřiny“
(A. Einstein)

Cizí jazyk

  1. Nejdůležitější je motivace. Musíme mít důvod, proč to všechno děláme: potřeba se domluvit v práci, s přítelem či přítelkyní, na cestách, rád čtu a chci mít více možností i v jiných jazycích, je to jen výzva, chci si cvičit mozek, chci hrát online hry, chci si zlepšit své možnosti uplatnění, … pro zábavu.
  2. Dále si je třeba stanovit plán, čeho chci dosáhnout a kdy. Plán může být i takový, že nechci dosáhnout ničeho a nikdy, ale musím to od začátku vědět, abych předešel zklamání, pokud se nedostaví požadované výsledky v určený čas.
  3. Nakonec je dobré si uvědomit, že bez pravidelného opakování to nepůjde. Náš mozek zjednodušeně řečeno vypouští vše, co považuje za zbytečné (někdy i bez našeho svolení) a pokud se mu něco nepřipomíná dost často, zařazuje to postupně do odlehlejších prostor, až jednou to úplně smaže. Něco jako automatické nastavení emailového účtu, kde si určíme, jak se mají zprávy podle své důležitosti řadit, uchovávat, ale také mazat, pokud jsou starší než např. 50 dní. I náš mozek si musí sám určit způsob, jak se udržovat ve formě a uchovávat opravdu jen to nejdůležitější, aby to bylo vždy při ruce. Takže mu pomozte a opakujte, připomínejte, oprašujte, cvičte, používejte.

Učit se, učit se, učit se…

 

Pokud žijeme v zahraničí nebo máme denní kontakt s rodilým mluvčím cizího jazyka, je pro nás otázka motivace a opakování v zásadě vyřešená, ještě tedy zbývá nastavit si plán. Pokud takové možnosti nemáme a učíme se doma sami nebo v kurzu, vůbec to nevadí. Jen si je třeba tyto tři základní věci uvědomit a určit. Bez toho to půjde velice těžko. Nakonec malé povzbuzení – učení cizích jazyků má prokazatelně vliv na zlepšení paměťových schopností vašeho mozku, otevírá nové možnosti, umožní seznámení s cizí kulturou a pomůže vám zlepšit vaše mezilidské vztahy. Tak to teda ještě jednou zkuste.

Rádi si přečteme o zkušenostech s učením cizích jazyků od všech čtenářů. Zanechte prosím komentář.

Další od stejného autora

Sydney – město vytoužené IV. – hledání práce

Tento seriál krátkých vzpomínek je o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti …

Napsat komentář