POZOR

Učíme dětičky cizímu jazyku (1)

Děti jsou živlové, plní energie. Mají potenciál rychle se učit, jen je třeba vědět, čím je inspirovat. Série těchto příspěvku bude popisovat proces výuky dvou sourozenců, pětileté holčičky („M“ jako Mädchen, dále ve článku „Em“) a tříletého kluka („J“ jako Junge, dále ve článku poněmecku „Jot“). Učím je německy a prostřednictvím těchto příspěvků bych ráda sdílela jak to probíhá a jaké jsou pokroky. Doufám, že to někomu poslouží třeba jako návod, tip nebo rada a věřím, že by má zkušenost mohla být nápomocna i při výuce jiných jazyků než němčiny.

Udržet pozornost takto malých dětí je velice náročné. Obě děti, které učím jsou upovídané a mají chuť se učit. To je velké plus. Problém nastává když mi toho chtějí vyprávět až moc a vůbec mi nedají šanci je něco učit. Je třeba si však příběh (např. nějakou událost ze školky) nechat dovyprávět až do konce, jinak se nikam nepohnete a když je budete přerušovat, akorát to budete prodlužovat.

Na úvodních hodinách je dobré začít s nějakou jejich oblíbenou knihou. V ideálním případě dítě knihu samo vybere a bude ji nadšeně prosazovat. Zkrátka to pro něj bude „jasná volba“. Když si dítě entusiasticky knihu vybere je dobrá šance, že bude poslouchat co mu o knize budete vyprávět.

Začali jsme s tedy němčinou podle obrázkové knížky. Sedli jsme si a Em a Jot mi vyjmenovávali v češtině, co vidí na obrázku. Každé slovíčko jsme tedy řekli česky a  pak jsem jim říkala německý překlad. Nejlepší je, když ho po vás děti opakují. Em je v opakování velmi dobrá, Jot raději jen poslouchá (a někdy ani to ne). Každopádně se takhle ze začátku naučili poměrně dost základních slov, která jsme párkrát zopakovali a sama jsem překvapená, kolik si toho pamatují. Zde je krátký ilustrační seznam základních jednoduchých slovíček, se kterými je možné začít:

die Katze – kočka
der Hund – pes
die Sonne – sluníčko
die Blume – kytička
(die Sonnenblume – slunečnice)
das Haus – dům
der Baum – strom
die Kuh – kravička
das Buch – knížka

Die Kuh macht Muh.

Kráva dělá bů. (v němčině „mů“)

Toto „říkadlo“ se docela osvědčilo. Vzhledem k tomu, že se rýmuje, tak si ho děti rychle zapamatují. Zároveň si tím už trochu vštípí sloveso „machen“ – dělat, a taky tvar pro 3. os. j. č. (koncovka –t). Nic z toho si pravděpodobně neuvědomují, ale věřím, že když pak slovo „macht“ uslyší v jiném kontextu, nebude pro ně cizí. Na „Die Kuh macht Muh.“ je dobré začít, protože se to rýmuje, ale samozřejmě se to dá aplikovat na všechna zvířata. Je však vtipné, že např. německý pes dělá „wau wau“, zatímco ten český „haf haf“. To však není tak podstatné. Důležité je, že dítě se naučí název zvířete a seznámí se se slovesem „machen“.

Ještě bych ráda upozornila na to, že děti nechávám slovíčka opakovat se členem. To znamená, že když ukazujeme na obrázky nebo na věci, říkám jím to vždy celé (např. der Hund, nikoliv pouze „Hund“). Vzhledem k tomu, že něco jako „der/die/das“ slyší před každým slovíčkem, nepochybuji o tom, že si tuto informaci později vypreparují a uvědomí si, že to není tak úplně součást slovíčka. Dětem v takovém věku nejde moc dobře vysvětlit, že se jedná o člen, ale ony na to přijdou. Co dělá mnohým cizincům problém, když se učí nový jazyk jsou právě členy. A tak je dobré, když budeme děti jazyk učit, abychom to dělali už se členy. Pěkně se jim to dostane do paměti a třeba se jim později nebudou tolik plést.

V dalších dílech této série se můžete těšit např. na to, jak jsme se učili vazbu „Wie heißt du?“, jaká písnička na děti platí, nebo jak efektivně vyřešit, že děti zkrátka nechtějí spolupracovat na aktivitě, kterou jste pro ně připravili.

Další od stejného autora

Odlučitelná předpona – nenechejte ji, aby se z věty nenápadně vytratila!

Všechna následující slovesa mají jeden společný rys – když je používáme ve větě, často je …

2 komentáře

  1. Gábi

    Skvělé, syn se učí prvním rokem německy a trochu doma bojujem s učením slovíček. Těším se na „Wie heißt du“ je to aktuální.:-)

    • nnmofajz

      Super, důležité je učit ho hlavně to, co zajímá jeho. To znamená, že v ideálním případě by se třeba zeptal sám od sebe jak se něco řekne.