POZOR

Urbo Kune – spojení literatury s architekturou

V roce 2015 napsal český autor Miloš Urban svůj první román Urbo Kune, který je doprovodné dílo k architektonickému stejnojmenému studentskému projektu.

image (13)

Jak jsem se ke knize, nebo spíše k celému projektu, dostala?

V letošním roce jsem navštívila výstavu v Centru současného umění DOX s názvem Brave New World / Skvělý nový svět. O této výstavě jsem v souvislosti s dystopickými romány referovala ve článku, který můžete zobrazit pomocí následujícího odkazu:

Mofajz – Civilizace

Aldous Huxley

 

Současně však v DOXu probíhala ještě jedna výstava s názvem Urbo Kune. Byla jsem poprvé seznámena s tímto projektem, který pracuje s proměnou zbraslavského lomu v metropoli. Existuje přímo model města, které funguje na základě tzv. slotů. Sloty jsou jakési průřezy lomem a každý slot obsahuje některou ze sekcí města.

Pro lepší představu modelu metropole vkládám následující obrázky:

Zdroj obrázku: http://www.dox.cz/cs/vystavy/urbo-kune
Zdroj obrázku: http://www.dox.cz/cs/vystavy/urbo-kune

 

Zdroj obrázku: http://1gr.cz/fotky/lidovky/15/113/lnorg/TOH5f8cef_P201511260746201.jpg
Zdroj obrázku: http://1gr.cz/fotky/lidovky/15/113/lnorg/TOH5f8cef_P201511260746201.jpg

 

Projekt Urbo Kune

Pro více informací o projektu nebo pro nahlédnutí přímo do projektového katalogu, který obsahuje veškeré návrhy, doporučuji navštívit oficiální stránku, na kterou vkládám odkaz:

Membrane City – Katalog

Pro lepší pochopení, zde je citát přímo z oficiálních stránek:

„Membránové město ve zbraslavském kamenolomu je experimentálním projektem studentů architektury v oblasti urbanismu. Je inspirováno myšlenkou „komponovaného urbanismu“ rakouského teoretika architektury Jana Tabora. Město zde není navrhováno na základě regulací a typologie, nýbrž je komponováno na základě partitur podobně jako hudba.“1

 

Román Urbo Kune

Jestli jste dlouho nečetli román od českého autora a ještě k tomu současného, nabízí se právě sci-fi román Urbo Kune. Ti, kteří nemají ve zvyku číst sci-fi (jako třeba já) nemusejí mít strach – román dle mého názoru obsauje tolik reálných prvků, že i sci-fi „nečtenáři“ to snesou. Kniha je navíc proložena obrázky, nákresy a návrhy města.

Hlavní postava románu je Mikuláš Jelen, pražský antikvář, kterému se naskytne jedinečná přiležitost pracovat jako knihovník ve městě Urbo Kune, vytvořeném ze zbraslavského lomu. Román je vyprávěn v ich-formě, z pohledu právě Mikuláše. Práce Mikuláše spočívá v založení urbovní knihovny. Román by se tak mohl líbit milovníkům literatury, nejen protože je to samotný román, ale také protože jeho děj je přímo naplněn knihami. Knihovník Mikuláš Jelen tedy poznává původně zamýšlené euroměsto, zvyká si na nový život, spojený s novou prací, a prozkoumává tajemství zakladatele města Urbo Kune Zikmunda Kůna, tedy svého šéfa.

Obrázek urbovní knihovny (stejný obrázek lze nalézt také v knize):

Urbovní knihovna projektu Urbo Kune. Stejný obrázek je k nalezení také v samotném románu. Zdroj obrázku: http://www.designmagazin.cz/foto/2015/12/urbo-kune-0.jpg
Urbovní knihovna projektu Urbo Kune. Stejný obrázek je k nalezení také v samotném románu.
Zdroj obrázku: http://www.designmagazin.cz/foto/2015/12/urbo-kune-0.jpg

 

Úsměvné mi připadá, že autor románu se jmenuje Miloš Urban a město se jmenuje Urbo Kune, jako by to mělo spojitost s příjmením autora. Vzhledem k tomu, že ale projekt předcházel románu, předpokládám, že se jedná pouze o shodu náhod. Pan Urban má zkrátka příjmení podobné latinskému slovu „urbs“, které znamená město, a ze kterého pravděpodobně odvozujeme dnešní výraz „urbanismus“. V každém případě je tento fakt velice příhodný.

 

Doporučuji se podívat na následující video České televize z pořadu U zavěšené knihy, ve kterém o románu promlouvá sám autor. Video zobrazíte kliknutím na odkaz:

Miloš Urban o románu Urbo Kune
Miloš Urban v pořadu České televize "U zavěšené knihy"
Miloš Urban v pořadu České televize „U zavěšené knihy“

 

První věta románu

Pro některé čtenáře může být první věta románu směrodatná. V tomto případě zní první věta prologu románu následovně:

Velké věci se skládají z malých, malé věci jsou velkých zrcadlem; střípkem zdrcadla.2

Jelikož se mi první odstavec prologu opravdu líbí, dovolím si napsat ho sem celý. Poruším tedy pravidlo první věty – odstavec pokračuje:

Všechno začíná zcela obyčejně, i to, co nás třeba dovede jinam a zcela přesáhne. Skutečného významu vlastního života se dobere málokdo. Někteří z těch, jimž se to podaří, se mýlí. A těm, kteří pochopili, nebude nich potvrzeno.2

První věta samotného románu (v tomto případě možná spíš replika):

„Pane Jelen? Dobrý den. Kratochvíl.“2

 

Snad vás naše recenze navnadila! Pokud ještě nemáte dost, na závěr článku vkládám informace ze začátku a z konce obálky knihy:

image (14)

 

image (12)

 

 

 

Zdroj:
1http://www.membranecity.eu/index.php/paralelnikatalog/
2URBAN, Miloš. Urbo Kune: paralelní román. Praha: Argo, 2015. ISBN 978-80-257-1571-0.

Další od stejného autora

ČR-překlad do němčiny (Tschechische Republik X Tschechien X Tschechei)

Seznamte se s variantami, jakými lze v nemčině nazývat Českou republiku.   Nejklasičtější, nejúřednější a nejoficiálnější varianta …