POZOR
Zdroj obrázku: http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/171270/big_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg

„Už je tady zas“. Chcete vědět kdo?!

Už je tady zas, nacistický ďas!

Možná už jste slyšeli o fiktivním románu o Hitlerově náhlém probuzení v roce 2011 nebo jste aspoň někde za výlohou zahlédli všeříkající obal knihy, který vyobrazuje patku a knírek.

 

Zdroj obrázku: http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/171270/big_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg
Zdroj obrázku: http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/171270/big_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg

 

Co by se stalo, kdyby se najednou probudil Adolf Hitler, teď a tady, v dnešní době?

Tuto představu do literární podoby převedl německý autor Timur Vermes. Vytvořil tak zhruba 350 stránkový fiktivní román, který se v originále jmenuje „Er ist wieder da„, s hlavním protagonistou Adolfem Hitlerem. „Už je tady zas“ je Vermesův první román a stal se velice populární. Kniha už byla převedena i do filmové podoby.

Uprostřed Berlína se zničehonic objeví Adolf Hitler, tak jak je k vidění na historických záznamech, ve své uniformě, se svojí typickou vizáží. Němci jsou v šoku a nechápou, že by někdo dovedl takhle detailně napodobit jinou osobu. Samozřejmě nevěří, že by se mohlo jednat o skutečného Adolfa Hitlera, o kterého se však v tomto případě skutečně jedná.

Hitler se tak stává mediální hvězdou. Píše se o něm, lze vidět jeho výstupy v televizi, figuruje i jako „Šílený Hitler z Youtube“. Společností je tedy vnímán jako bláznivý jedinec, který se hodně intenzivně vžil do role.

Jak je to ale naopak – jak nahlíží Hitler na dnešní společnost?

Dějištěm příběhu jsou nejrůznější místa – možná se autor chtěl s myšlenkou zasazení Hitlera do dnešní doby skutečně vyřádit. Čtenář tak má možnost „pozorovat“ Hitlerovo chování od mediálních výstupů, přes první seznámení s televizí, počítačem a další technologií, až po nákup žiletek. Nechybí ani jeho vyjadřování k současné politické situaci, mimo jiné i např. k turecké menšině žijící v Německu.

Kdo vypráví?

V roli vypravěče je samotný Adolf Hitler. Celý román je tedy v ich-formě a odehrává se z Hitlerova pohledu. Vzhledem k tomuto faktu, kniha kromě dialogů nabízí i velké množství Hitlerových vnitřních monologů, které fiktivně odhalují případné čtenářovy spekulace typu: „Co by si asi tak říkal, kdyby…“. Autor postavu opravdu zasadil do mnoha různých situací a kniha je tedy z tohoto hlediska velmi pestrá.

Román je satirický, má tedy sloužit k pobavení, což je samozřejmě vzhledem k tématu paradoxní – ale funguje to! Kromě pobavení však nabízí i mnoho prvků k zamyšlení a může naznačovat i výstrahu.

 

Pokud si chcete zase přečíst něco nového a máte rádi trochu nahořklý humor, rozhodně si knihu přečtěte. 

 

Zde je odkaz na filmový trailer s českými titulky. Samozřejmě i v tomto případě film nejspíš neodpovídá knize ve všech ohledech. Autorka této recenze však film neviděla. Do českých kin šel film na jaře roku 2016.

 

Další video je „teaser„, tedy další návnada, abyste si film pustili. Tento teaser je s anglickými titulky.

Další od stejného autora

ČR-překlad do němčiny (Tschechische Republik X Tschechien X Tschechei)

Seznamte se s variantami, jakými lze v nemčině nazývat Českou republiku.   Nejklasičtější, nejúřednější a nejoficiálnější varianta …