POZOR

V kůži detektiva

Jména slavných detektivů jakými jsou Sherlock Holmes anebo Hercule Poirot zná každý, ale jak vlastně jejich práce ve skutečnosti vypadala, si zkusil jen málokdo. A co teprve si vyzkoušet techniky, které používají mladší detektivové než výše zmínění pánové. Je na čase to změnit a proto nezbývá než naplánovat školní projekt s detektivní tématikou!

Při jeho realizaci můžeme začít psaním samotných detektivních příběhů a pak se plynule dostat k vyzkoušení si skutečných detektivních technik – nejen, že nám to trochu více přiblíží to, co vidíme v televizi nebo si přečteme v knížkách, ale naučí nás to mnoho nového. A navíc to bude zábava.

Projekt může pokrýt více školních předmětů – v češtině si příběhy přečteme a zkusíme si i nějaký napsat, v dějepisu detektivně zapátráme po zajímavostech ze života panovníků, v biologii vyzkoušíme zkoumat pod mikroskopem předměty doličné a v chemii můžeme sejmout otisky prstů.

Pro inspiraci je nejlepší se podívat na již proběhlé detektivní projekty na jiných základních školách – nejen v Čechách ale i na Slovensku.

Den s Poirotem uspořádali na slovenské základní škole v Novákách a zaměřili se hlavně na práci v laboratoři – hlavním úkolem projektu totiž bylo zjistit více o reakcích jednoduchých anorganických látek.
Zdroj informací a fotogalerie: http://www.zspribno.edu.sk/
(sekce Novinky)

základní škole Polešovice se ve třetí třídě dokonce otevřela celá detektivní kancelář. Žáci musí v průběhu měsíce řešit detektivní úkoly, a jakmile najdou jejich řešení, musí ho odevzdat, aby dostali samolepku do své herní karty.
Zdroj informací: http://www.zspolesovice.cz/tridy/3b-787/tridni-projekty/

Jako týdenní projekt se pátrání uskutečnilo i na základní škole v Třebechovicích pod Orebem – bylo nutné vyřešit mnohé hlavolamy i hádanky a dokonce nakreslit i vlastní komiks. Během týdne detektivní týmy sbíraly body v podobě lup a na závěr došlo i na vyhodnocení nejlepších týmů.
Zdroj informací: http://www.zst.cz/foto1114.htm

Historické detektivní pátrání po stopách Karla IV. probíhalo na základní škole v Želechovicích nad Dřevnicí a dokonce se žákům podařilo zjistit i takové zajímavosti jako je jeho krevní skupina.
Zdroj informací: http://www.zszelechovice.cz/25957n-detektivni-patrani-po-stopach-karla-iv

Na základní škole v pražském Radotíně se pak pustili do psaní detektivních příběhů – na jejich stránkách si můžete i některé z nich přečíst.
Zdroj informací: http://www.skola-radotin.cz/cs/zacit-spolu/trida-zuzany/jak-jsme-psali-detektivku.html

Na detektivní pátrání v rámci Juniorfestu se můžete podívat na videu níže.

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …