POZOR

Vánoce v zahraničí – Guinness nebo KFC

Co vás čeká a nemine, když budete trávit Vánoce v zahraničí? Podívali jsme se na některé vánoční zvyky a tradice v okolních zemích ale také vzdálené cizině. Asi nebude překvapením, že čím dále od naší vlasti tím vzdálenější jsou nám i tradice, které se tam dodržují. Některé sváteční zvyky jsou zajímavé, nápadité ale také úsměvné a některé možná budí u našince rozpaky.

Rusko a Ukrajina

Pravoslavná tradice praví, že Vánoce se slaví až 7. ledna. Až do 6. ledna se drží půst, který může údajně trvat i několik desítek dní. Potom se zase pro změnu lidé najedí k prasknutí, protože se podává večeře o dvanácti chodech, kde každý chod je uctěním památky jednoho apoštola.

Irsko

guinness

Nollaig Shona Duit je tradiční irský vánoční pozdrav. Na Štědrý večer se v Irsku dávají do oken svíčky, aby posvítily na cestu Svaté rodině. Po večeři se na stůl nejen pro Josefa, Marii a malého Ježíška dá na stůl chléb a mléko a nechají se pootevřené dveře domu. Moderní varianta této tradice praví, že necháváme stranou cokoliv k jídlu a láhev Guinnesse.

Španělsko, Portugalsko, Francie a Itálie

V některých částech Španělska, Portugalska, Itálie a Francie najdeme mezi spoustou vánočních zvyků jednu velice zajímavou tradici a to je uctívání tzv. „Shittera“. Moc se náCaganerm nedařilo přijít s kloudným překladem, a proto zde uvádíme v angličtině, protože pro spoustu z vás bude tenhle anglický tvar přijatelnější a výmluvnější než slovo El Caganer (z katalánštiny). Postavička znázorňující rolníka je umístěna v modelu Betléma. Tento „Shitter“ je ztvárněn s kalhotami u kolen a v pozici, která dává tušit, co zrovna asi provádí. Podle tradice to může mj. znamenat přání bohaté úrody v příštím roce. Pokud se vám chce, můžete nám poslat své návrhy překladu do češtiny.

Slovensko

Možná znáte slovenský zvyk vrhání Lokše (pokrmu z mouky nebo bramborového těsta). Hlava rodiny mrští touto pochoutkou směrem vzhůru a celá rodina s napětím sleduje kolik těsta přilne ke stropu, protože čím víc ho tam zůstane, tím bohatší bude příští rok (dříve ve spojení s úrodou).

Japonsko

Asi vás nepřekvapí, že Japonci jsou opravdu extra. Japonské rodiny se vydávají za vánoční večeří například do KFC. Tenhle řetězec si dal opravdu záležet a během Vánoc nabízí i speciální menu. Pokud budete o Vánocích například v Tokiu a uvažujete o návštěvě KFC, doporučujeme udělat si rezervaci, protože zájem je opravdu neskutečný.

Grónsko

U nás si dáme kapra, ve Spojených státech si dávají krocana a v Grónsku si můžete pochutnat na tradičním „Kiviak“, což je pochoutka ze syrového masa. Maso pochází z mladé alky a je po dobu
několika měsíců uloženo v kůži z tuleně v tulením tuku. Celé se to zatíží kamenem a nechává „dozrát“. Tato pochoutka se pojídá nejen o Vánocích, ale v průběhu celé zimy a také při významných událostech jako jsou svatby nebo narozeniny.

Naše vánoční tradice zde nebudeme připomínat, ale pokud máte chuť a zájem, můžete se s námi podělit o zvláštní zvyky, které se drží u vás doma.

Další od stejného autora

Advent, půst a konec zábavy

V naší rubrice “Věděli jste” Vám chceme připomenout/objasnit známá i neznámá slova nebo výrazy, s …