POZOR

Vánoční zamyšlení 1. díl: Jsme si o svátcích blíž?

 

„Hrůza, Vánoce už vůbec nejsou Vánocemi, podívejte na ty lidi, jen se předhánějí, kdo nakoupí víc dárků a vlastně proč – kvůli jedinému dni v roce? Dokonce se ani neváhají zadlužit… A ty obchody – ty doslova praskají ve švech, člověk musí stát několikametrovou frontu, aby mohl vůbec zaplatit! Ne, nemám Vánoce rád, jsou tu jen proto, aby si obchodníci namastili kapsu… Kdo dnes vlastně tuší, proč se slaví? Že je to křesťanský svátek, kdo je dnes doopravdy věřící…?“ pustil se do horlivé debaty se svým kolegou jeden již starší pán. Jeho posluchač věrně přikyvoval a neodvažoval se vstoupit mluvčímu do řeči – možná po tom vlastně ani netoužil a snad také vánoční čas v dnešním pojetí ze srdce nenáviděl, to se již nedozvím, protože se mi další vyřčené věty ztratily v hlomozu autobusu.

Á, konečně moje stanice, zaradovala jsem se a vystoupila jsem do jedné z městských ulic, která však nyní vypadala úplně jinak, než jak jsem ji vídala po většinu měsíců v roce.

Krůček po krůčku jsem se ubírala několikacentimetrovou peřinkou sněhových vloček pokrývajících široký chodník a očima jsem prozkoumávala ty nádherné vánoční ozdoby, chvojí a barevné žárovičky, které nyní zkrášlovaly pouliční osvětlení a občasný stromek – všechno najednou dostávalo slavnostní háv, dokonce i ten nejzapadlejší obchůdek se nyní pyšnil krásnými, světélkujícími lucerničkami a vábil k vstupu.

vánoce a vztahy

Vzpomněla jsem si znovu na ta pohněvaná slova onoho škarohlídka v autobuse a má mysl opět upadla do lehké melancholie, snad i zděšení – skutečně se svátky staly jednou velkou reklamou? Ztratily na své symbolice? Odcizili jsme se sami sobě i druhým? Argumenty toho staříka se zdály být najednou tak krutě pravdivé, vždyť již od listopadových dní se naše poštovní schránky plnily množstvím reklamních lejster s červenými cenami ověnčenými snítkami cesmíny a rolniček…

Ne, ne, to rozhodně není pravda! Tak tomu není! Vánoce jsou stále svátky klidu, míru a pohody – najednou jsem si tím byla zcela jista. Adventní čas sice ztratil ono pevné sevření s náboženstvím, jak tomu bylo dříve, ale jeho magično nevyprchalo – posunulo se jen dál a získalo nový význam, pro nás, moderní lidi a oběti dnešní uspěchané doby velice žádaný:

O Vánocích jsme si především všichni blíž.

2. díl již brzy v rubrice Škola života. Určitě se zastavte :-). A co říkáte vy na období kolem svátků?

vánoce a vztahy

(Rubrika Škola života jsou příspěvky čtenářů bez úprav redakce. Pokud máš svůj příběh nebo zkušenost, o kterou se stojí podělit, můžeš se registrovat a napsat nám o tom.)

Další od stejného autora

Vánoční zamyšlení 2. díl: Jsme si o svátcích blíž?

Volné pokračování článku z 17. prosince. Kolikrát během roku navštívíme své blízké? Kolikrát se vidíme se …