POZOR

Vánoční zamyšlení 2. díl: Jsme si o svátcích blíž?

Volné pokračování článku z 17. prosince.

Kolikrát během roku navštívíme své blízké? Kolikrát se vidíme se všemi svými přáteli? Jak často si uděláme pauzu a dopřejeme si klidný den plný nicnedělání a pokud přeci jen ano, pak bez pocitu viny? Děláme během roku dobré skutky? Snažíme se druhé nezištně potěšit? Obejmeme je, políbíme a snad i jejich koutky úst pozdvihneme a oči rozzáříme krásným dárkem, aniž by dotyční slavili narozeniny či jiné významné datum? Odpovědět si může každý sám… Povětšinou však celý rok sedíme na pomyslném kolotoči úkolů, povinností i vlastní pohodlnosti a neustále se točíme – ba jsme přímo v jednom kole! Šetříme si volné minuty pro sebe, na druhé, a často i ty úplně nejbližší, zapomínáme.

Vánoce

A najednou se ulice rozzáří světélky i třpytem sněhových vloček, nos zašimrá vůně horkého punče, medoviny, svařeného vína, jehličí i cukroví, jež se line z otevřených oken domků, kde zrovna pečlivá hospodyňka připravuje vánoční mlsání. Ano, znovu je tu vánoční čas, který se naplno rozhoří s první svíčkou na adventním věnci a potom námi prostupuje ještě další tři neděle. Jak krásně, jak blaženě nám je! Děti, dospívající, dospělí – všichni cítí ve vzduchu tu příjemnou, nostalgickou atmosféru, dní, kdy se pozastaví, najednou přibývá a vše se schyluje k jedinému – ke Štědrému dni a následným dnům volna nesoucích se ve znamení radosti, štěstí, pohody i návštěv příbuzenstva.

Proč se tomu tak neděje i během roku? Snad za to může zimní období, spojené se spánkem přírody, jež získává trochu pochmurný kabátek a noří se do tmy dříve, než se mnohým poštěstí dopravit zpět z práce či škol do teplého domova.  Najednou je potřeba hledat optimistickou náladu jinde a k tomu se skvěle hodí právě Vánoce. Snad nás ale více než ponurá zima děsí nadcházející nový rok – pokládáme si hloubavé otázky: Co asi přinese? Jak se nám bude dařit? Potká nás štěstí nebo tvrdé rány osudu?

Strach svírá naše útroby, trápí naši mysl. Nesmíme mu ale podlehnout, musíme se bránit! A v tu chvíli se našimi těly opět rozlije to příjemné teplo a vůně svátečních dní, pocítíme novou sílu, energii i touhu odčinit vlastní prohřešky, kterých jsme se během roku dopustili a napravit na poslední chvíli, co se dá…

Cesta ponořená do různých myšlenek mi uběhla velmi rychle a již jsem postávala před dřevěnou brankou našeho plotu, na níž visela stará, poštovní schránka. Většinou jsou v ní jen ty proklaté reklamní letáky a občas dopis z banky či pojišťovny – to víte, od dob vynalezení emailů, později icq, Skype, SMSek a nakonec jejich převálcování messengerem na Facebooku ta kovová krabice na dopisy ztratila svoje kouzlo. Už k ní nikdo neběhal s nadšením, zda na něj nečeká krásné psaní… Co to ale vidím? V otvorech na přední straně schránky stydlivě vykukuje něco třpytivého. Klíčkem jsem odemkla bezpečnostní dvířka, chránící poštu před vypadnutím, a s úsměvem na rtech zůstala stát, v růžku se choulilo krásné, vánoční přání s něžnou rukou psanými řádky z pera již dávno nenavštívené, drahé tety, která však toužila přijet na vánoční visitu k nám, i když její cesta ze zahraničí bude znamenat ukrojení spousty času i financí. V mysli mi znovu vytanulo: O Vánocích jsme si opravdu blíž! Chceme si být blíž!

Vánoce 1

Nezapomeňme, stále zbývá mnoho dní do završení tohoto kouzelného času, zpomalme, vychutnávejme vánoční atmosféru, plánujme rodinné cesty, scházejme se s celou rodinou u adventního věnce, diskutujme, sejděme se s přáteli, konejme dobré skutky, pomáhejme druhým lidem, ale i zvířatům v útulcích, poslouchejme koledy a ano, ty dárky, na ty také nesmíme zapomenout – jejich výměna dodává Vánocům další úroveň – spojenou s radostí a potěšením.

Avšak nyní na úplný závěr to nejdůležitější: Nosme si kousek Vánoc v našich srdcích i během celého nadcházejícího roku a dělme se se svými sny i pocity, buďme tolerantnější, přístupnější a nepřehlížejme ani problémy ostatních.

Veselý vánoční čas i vám, čtenářům!

(Rubrika Škola života jsou příspěvky čtenářů bez úprav redakce. Pokud máš svůj příběh nebo zkušenost, o kterou se stojí podělit, můžeš se registrovat a napsat nám o tom.)

Další od stejného autora

Vánoční zamyšlení 1. díl: Jsme si o svátcích blíž?

  „Hrůza, Vánoce už vůbec nejsou Vánocemi, podívejte na ty lidi, jen se předhánějí, kdo …