V naší rubrice „Věděli jste“ Vám chceme objasnit neznámá slova nebo výrazy, s kterými se můžete v dnešní době setkat na internetu, v televizi nebo v rozhovoru se svými přáteli.
Dnes něco o slově – Chanuka
Blíží se vánonční svátky a my se možná setkáme s výrazy, které vyjadřují svátky pro jiné kultury. Výraz Chanuka je z hebrejštiny a znamená doslova „zasvěcení“. Je to osmidenní židovský svátek, kterému se také říká i Svátek světel. Chanuka se slaví dlouhých osm dní a v letošním roce (2015) připadá na období mezi 6. a 14. prosincem. Svátky se slaví každý rok jinak, ale zpravidla v období od konce listopadu do konce prosince.
Podle Wikipedie je Chanuka také „z hebrejského slova „vysvěcení“ nebo „zasvěcení“ připomíná opětovné vysvěcení druhého Chrámu poté, co byl znesvěcen vojsky Antiocha IV.[1] Chanuka rovněž připomíná „zázrak oleje.“ Podle Talmudu našli Židé po příchodu do Chrámu pouze jednu nádobu s čistým olivovým olejem, která stačila pro chrámovou menoru na jeden den.[1] Zázrakem však olej hořel po osm dní, což stačilo, aby byl vylisován, připraven a posvěcen nový olej. Na paměť tohoto zázraku se zapalují svíce a jí se jídla připravená na oleji.“
Název Chanuka má původ od hebrejského slova zasvětit nebo také může pocházet ze zkráceniny pro výraz osm svící.
Ať je to jak chce hlavní chanukovou tradicí je rozsvěcování světel na zvláštním osmiramenném svícnu nazývaném chanukija, kdy je každý večer postupně zapáleno o jednu svíci víc, až poslední večer svátku hoří všech osm. V tomhle se to možná trochu podobá křesťanskému zapalování svíček na adventním věnci. Chanuková světla se navíc zapalují po západu slunce a nemusí jít jenom o voskové svíce, ale také olejové lampičky. Chanuka se slaví řadou obřadů a zvyků, které se vykonávají každý den osmidenního svátku. Některé jsou rodinného rázu, jiné jsou společné. V průběhu svátku se ke každodenním modlitbám přidávají zvláštní dodatky a části modliteb se přidávají i k modlitbám po jídle. O Chanuce neplatí žádný zákaz práce či činnosti jako při jiných židovských svátcích. Lidé chodí do zaměstnání jako obvykle, ale mohou je opouštět dříve, aby stihli zapálit světla při soumraku. V Izraeli jsou během chanuky zavřené školy, přestože k tomu není žádný náboženský důvod.
Po zapálení chanukových svící se pronáší modlitba po zapálení svíček Ha-nerot halalu. Existuje několik různých verzí a my Vám ještě přidáváme tu v podání Adama Sandlera:
O čem budeme psát příště? Možná o Vánocích nebo také něčem, co zajímá někoho z Vás. Můžete nám psát svoje návrhy, které další zajímavé téma můžeme připomenout. Pište na info@mofajz.cz.
Další na:http://mofajz.cz/category/vite-co-je/
Zdroj:
Slovník cizích slov. Ottovo nakladatelství, Praha, 2000.
www.wikipedia.org
www.jvs.org.uk
titulní obrázek převzat ze stránek www.jvs.org.uk
Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported
V dnešní době dost odvážné téma, ale díky za to.
Děkujeme?.
To je zajímavý nápad. Zase něco nového ke čtení. Díky.