POZOR
Chanuka

Víte co je CHANUKA?

V naší rubrice „Věděli jste“ Vám chceme objasnit neznámá slova nebo výrazy, s kterými se můžete v dnešní době setkat na internetu, v televizi nebo v rozhovoru se svými přáteli.

Dnes něco o slově – Chanuka

Blíží se vánonční svátky a my se možná setkáme s výrazy, které vyjadřují svátky pro jiné kultury. Výraz Chanuka je z hebrejštiny a znamená doslova  „zasvěcení“. Je to osmidenní židovský svátek, kterému se také říká i Svátek světel. Chanuka se slaví dlouhých osm dní a v letošním roce (2015) připadá na období mezi 6. a 14. prosincem.  Svátky se slaví každý rok jinak, ale zpravidla v období od konce listopadu do konce prosince.

Podle Wikipedie je Chanuka také „z hebrejského slova „vysvěcení“ nebo „zasvěcení“ připomíná opětovné vysvěcení druhého Chrámu poté, co byl znesvěcen vojsky Antiocha IV.[1] Chanuka rovněž připomíná „zázrak oleje.“ Podle Talmudu našli Židé po příchodu do Chrámu pouze jednu nádobu s čistým olivovým olejem, která stačila pro chrámovou menoru na jeden den.[1] Zázrakem však olej hořel po osm dní, což stačilo, aby byl vylisován, připraven a posvěcen nový olej. Na paměť tohoto zázraku se zapalují svíce a jí se jídla připravená na oleji.“

Název Chanuka má původ od hebrejského slova zasvětit nebo také může pocházet ze zkráceniny pro výraz osm svící. 

zdroj: www.huffingtonpost.comzdroj: www.huffingtonpost.com

Ať je to jak chce hlavní chanukovou tradicí je rozsvěcování světel na zvláštním osmiramenném svícnu nazývaném chanukija, kdy je každý večer postupně zapáleno o jednu svíci víc, až poslední večer svátku hoří všech osm. V tomhle se to možná trochu podobá křesťanskému zapalování svíček na adventním věnci. Chanuková světla se navíc zapalují po západu slunce a nemusí jít jenom o voskové svíce, ale také olejové lampičky. Chanuka se slaví řadou obřadů a zvyků, které se vykonávají každý den osmidenního svátku. Některé jsou rodinného rázu, jiné jsou společné. V průběhu svátku se ke každodenním modlitbám přidávají zvláštní dodatky a části modliteb se přidávají i k modlitbám po jídle. O Chanuce neplatí žádný zákaz práce či činnosti jako při jiných židovských svátcích. Lidé chodí do zaměstnání jako obvykle, ale mohou je opouštět dříve, aby stihli zapálit světla při soumraku. V Izraeli jsou během chanuky zavřené školy, přestože k tomu není žádný náboženský důvod.

Po zapálení chanukových svící se pronáší modlitba po zapálení svíček Ha-nerot halalu. Existuje několik různých verzí a my Vám ještě přidáváme tu v podání Adama Sandlera:

O čem budeme psát příště? Možná o Vánocích nebo také něčem, co zajímá někoho z Vás. Můžete nám psát svoje návrhy, které další zajímavé téma můžeme připomenout. Pište na info@mofajz.cz.

Další na:http://mofajz.cz/category/vite-co-je/

Zdroj:

Slovník cizích slov. Ottovo nakladatelství, Praha, 2000.
www.wikipedia.org
www.jvs.org.uk
titulní obrázek převzat ze stránek www.jvs.org.uk

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported

 

Další od stejného autora

Sydney – město vytoužené II. – přílet

Tento seriál krátkých vzpomínek bude o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti …

3 komentáře

  1. bkraken

    V dnešní době dost odvážné téma, ale díky za to.

  2. cervasko

    To je zajímavý nápad. Zase něco nového ke čtení. Díky.