POZOR

Vyslovte to!

Pokud se učíte anglicky, určitě to znáte – čtete si anglický článek nebo knížku a je tam slovíčko, u kterého si sice podle kontextu dokážete odvodit jeho význam, ale za nic nemůžete přijít na to, jak by se mohlo vyslovit.

Angličtina má spousto slovíček převzatých z jiných jazyků a více variant výslovnosti jednoho písmene či kombinací písmen a tak i pokud jste ji studovali ze všech stran, u některých slovíček si vůbec nemůžete být jistí tím, jak ho vyslovit.

V dnešní době již máte více možností, jak to zjistit – v klasických slovnících najdete fonetický přepis výslovnosti, ale nic Vám nedá tolik jako si reálnou výslovnost přímo poslechnout – to Vám již nabízí mnohé elektronické slovníky či překladače. Slovo je v nich povětšinou vysloveno velice zřetelně reálnými mluvčími, ale i tak chybí kontext a reálná situace.

Tento nedostatek se snaží napravit YouPronounce.it, kde Vám stačí zadat dané slovíčko a stránka Vám najde reálná videa z Youtube, v nichž se toto slovíčko vyskytuje. Nalezených videí může být jen pět nebo stovky – záleží na četnosti použití vyhledávaného slova.

První nalezené video Vám pak i sama spustí v tom okamžiku, kde slovo mluvčí říká, a pod videem se objeví i krátký přepis daného úseku. Vy si pak můžete video pustit celé, pokud Vás zaujme nebo pokračovat na nějaké další, kde se hledané slovíčko vyskytuje také.

Momentálně se v databázi nachází na 300 tisíc slovíček a vlastních jmen, ale jejich počet se bude dále rozšiřovat, takže byste v budoucnu měli nalézt opravdu cokoliv, na co si vzpomenete.

A tak se směle pusťte do hledání! Nad výslovností kterého slovíčka jste naposledy přemýšleli? Bylo to „jeopardy“ nebo „ratatouille“?

Zdroj informací: http://youpronounce.it/about.jsp
(úvodní obrázek je print screen úvodní stránky YouPronounce.it)

 

Další od stejného autora

Dokumenty Google (ve vzdělávání)

Dokumenty Google nejsou jen obyčejný program pro tvorbu textových souborů, ale skrývají daleko více a …