POZOR

CESTOVÁNÍ

Sydney – město vytoužené I. – plánování cesty

Tento seriál krátkých vzpomínek bude o studijním a pracovním pobytu v Austrálii, kde jsme jako studenti zkoušeli hledat štěstí. Dva roky strávené v Austrálii jako nezapomenutelná zkušenost. Sledujte další díly v rubrice Cestování.    I. Sydney, plánování, ceny a odlet Rozhodnutí vycestovat do Austrálie padlo hned, jak jsme začali přemýšlet o zahraničním (Pokračování textu…)

Více

Vánoce v zahraničí – Guinness nebo KFC

Co vás čeká a nemine, když budete trávit Vánoce v zahraničí? Podívali jsme se na některé vánoční zvyky a tradice v okolních zemích ale také vzdálené cizině. Asi nebude překvapením, že čím dále od naší vlasti tím vzdálenější jsou nám i tradice, které se tam dodržují. Některé sváteční zvyky jsou zajímavé, nápadité (Pokračování textu…)

Více

Podzim jako z pohádky: Saské Švýcarsko

Letos jsem měla možnost navštívit přírodní skvost, oblast Saského Švýcarska, a s tímto zážitkem se v rámci Mofajze chci podělit. Počasí nám v den výletu příliš nepřálo a člověk by si řekl, že je to škoda. Právě v tom sychravu ale tkvělo jisté kouzlo – šedá obloha a kapky deště, (Pokračování textu…)

Více

Jak zakončit léto? Co třeba na Moravě

Mikulov Zkuste zajet třeba do Mikulova. Teď bude začínat vinobraní. Slunce máme na konci léto dost a burčák už se prodává na každém rohu.  Můžete jet na jeden den nebo na týden. Nabídka ubytování je široká a ceny se různí. Dnes už asi všichni dáme na tip od známých nebo prohledáme (Pokračování textu…)

Více

Študáci v Pobaltí – týdenní výprava do Lotyšska a Estonska

Před blížícím se semestrem jsme se i letos rozhodli podniknout poznávací dovolenou. Tento rok byly naší cílovou destinací hlavní města dvou pobaltských států, Lotyšska (Riga) a Estonska (Tallinn)   Proč právě Pobaltí? S kamarády jsme hledali místo, které není příliš, řekněme, „profláknuté“. Nehledali jsme mainstreamovou destinaci, navíc nás lákalo podívat se (Pokračování textu…)

Více

Brugge aneb Benátky severu

Belgie s hlavním městem Brusel je krásná země. My se tentokrát vydali do malého městečka Bruggy (nizozemsky Brugge, francouzsky Bruges), vzdáleného asi hodinu jízdy vlakem od Bruselu. Bruggy jsou historické město, které je protkané sítí kanálů a podobně jako v Benátkách si zde turisté oblíbili plavbu na člunech. Právě pro tyto zmíněné (Pokračování textu…)

Více

Jak se zdraví v Hamburku?

Jdete v Hamburku po ulici a lidé Vás zdraví slovem, které zní trochu jako „moj“. Sednete si do restaurace a na obálce jídelního lístku je napsáno „Moin!“. Ničeho se nelekejte, ničemu se nedivte – jedná se o klasický severoněmecký pozdrav. „Moin!“ nebo „Moin Moin!“. Jedná se o další z německodialektových pestrostí. Jeden (Pokračování textu…)

Více

Sláva parádivým a mlsným jeptiškám!

Než jsem Portugalsko poznala trochu blíž, věděla jsem toho o něm pomálu. Že Portugalci kdysi stáli za řadou zámořských objevů. Že se tam pěstuje korkový dub. Že se tam vyrábí vynikající portské víno. Pak jsem ale zjistila, že svět Portugalsku vděčí i za spoustu dalších delikates. Vedle vynikajících sýrů, tradičních (Pokračování textu…)

Více

Dokumentární film zdarma

Včera začal v Lipsku festival dokumentárního filmu DOK Leipzig, který poběží až do 1. listopadu 2015. Komu se zdá Lipsko daleko nebo je pro něj z časových či jiných důvodů nedostupné, ten může zabrousit na webový portál DAfilms, který u té stejné příležitosti zpřístupnil svojí databázi filmů, které kombinují dokument (Pokračování textu…)

Více

„Páčí sa“

Má nejlepší kamarádka a spřízněná duše se z ciziny, kde prožila skoro 30 let, vrátila domů na Slovensko….Jelikož pocházím ze západní části Čech, je pro mne Bratislava stejně dostupná, jako dovolená na lyžích v rakouských Alpách. Protože mám 3 děti, nebyl můj  4 –  denní výpadek z rodiného kruhu vůbec (Pokračování textu…)

Více