POZOR

Zhlédněte 5 dokumentárních filmů oceněných v minulých letech na švýcarském festivalu Visions du Réel do 4. dubna!

Již potřetí v posledních třech měsících jsem podlehla silnému nachlazení a po zhlédnutí všech dílů seriálů, které v normálním pracovním tempu nestihnu sledovat (The Americans, House of Cards, atd.:)), jsem se rozhodla věnovat intelektuálnější činnosti a zabrousila jsem na webové stránky DOC ALLIANCE FILMS, kde v pravidelných intervalech nabízejí po určitou dobu dokumentární filmy zdarma. Nyní se můžete podívat na pět snímků (jeden dokumentární film nejde v České republice spustit), které byly v minulosti oceněny na švýcarském docalliančním festivalu Visions du Réel. Pokud byste měli zájem se festivalu zúčastnit, můžete tak učinit od poloviny dubna!

Z pěti nabízených filmů jsem se zvládla podívat na tři (léčba se protahuje a nechtěně zasahuje do vytouženého velikonočního volna, které se pro mne nebude odehrávat běžkováním na Šumavě, ale v Praze, teple mého bytu.) Začala jsem filmy sledovat popořadě a naložila jsem si na sebe na začátek ne úplně lehké téma v rumunském dokumentu Čekání na srpen z roku 2014. Patnáctiletá Georgiana se sama stará o šest sourozenců, zatímco její matka pracuje v Itálii a vydělává potřebné peníze zajišťující jejich samotnou existenci. Pro mne je Georgianina snaha o co největší „normálnost“ v rodině naprosto nepředstavitelná. Dospívání při zdobení vajíček či výjimečné návštěvě zábavního parku, spojené se snahou každé ráno všechny děti vypravit do školy, uvařit jim a nahradit jim lásku a něhu matky je velmi dojemným a citlivě zachyceným debutem Teodory Any Mihai, která sama žila v Rumunsku nějakou dobu bez svých rodičů, kteří se snažili získat azyl v Belgii.

Chorvatský film Autofocus z roku 2013 zachycuje kostel sv. Mikuláše z 12. století. Kostel je uznanou památkou Ministerstva kultury a proto jsou možná také vstupní dveře uzavřeny. To ale nebrání velkému počtu návštěvníků, kteří se každý rok ke kostelu vyšlapou po menším kopci. Turisté, zachycení na kameře, netuší, že jsou snímáni a proto se stává divák svědkem jak úsměvných, tak i dojemných situací.

Do třetice jsem dnes zhlédla belgický dokument 9999 o věznici v Belgii, která za svými zdmi schovává duševně nemocné zločince, kteří na jednu stranu nejsou odsouzeni a tak odpovědni za své činy, ale na druhou stranu se jim nedostává ani dostatečné lékařské pomoci. Termín jejich propuštění je stanoven na 31. prosince 9999  a jde tedy v podstatě o neuskutečnitelné datum. Belgie již byla v minulosti za tento přístup pokutována Evropským soudem pro lidská práva. Stát pokutu zaplatil a lidé ve vězení zůstávají.

Doporučuji zmíněné snímky zhlédnout! Mně dva stále ještě zbývají. Přeji klidné prožití velikonočních svátků!

 

Další od stejného autora

Vernisáž „MÝTOVÁNÍ” Michala Mecnera

Zveme Vás na vernisáž/společenské soirée souboru fotografií „MÝTOVÁNÍ” Michala Mecnera dne 31. března 2016 od …