POZOR
Zdroje obrázků: http://www.fajnradio.cz/fajn-radio/akce/prazsky-majales_1/ http://www.protext.cz/zprava.php?id=22912

Život studenta v Praze: Jak jsem byla na Majálesu 2016

 

Studuješ v Praze a zajímají Tě místní akce a události? Když už mi osud v rámci studia dohodil bydlení v metropoli naší republiky, snažím se naplno využívat, co nabízí. Praha je samozřejmě nacpaná akcemi a všechno se nedá stíhat (bohužel). V sérii těchto příspěvků budu z pohledu studentky přispívat zkušenostmi, které jsem ve volném čase nasbírala a zážitky, které mi Praha dopřála. Třeba Tě něco z mého poreferováníčka zaujme a příště podobnou akci také navštívíš!

 

Majáles – „komerční“?

Pražský Majáles se dřív (jak jsem se dozvěděla od svých pražských spolužáků) konal ve Stromovce. Už pár let tomu tak ale není – Majáles je v současné době organizován v Letňanech. Letos jsem tuto akci navštívila poprvé a mohu ji jedině doporučit. Je to sice majáles, ale majálesy se v Praze konají dva. Jeden je ten trochu „komerční“ – „Pražský Majáles“ se spoustou kapel, který se nekoná nutně 1. května (např. letos se konal 29. dubna). Ten druhý „Studentský Majáles“ je tradičnější a je zvykem, že se koná právě na Prvního máje v areálu UK. Právě o tom spíše „komerčním“ je tento příspěvek. Ten tradiční jsem bohužel letos neměla možnost navštívit.

Lístek na tuto akci stál cca. 400 Kč, což při zvážení, kolik za to člověk může vidět kapel, považuji za o.k. cenu. Záleží také, jak moc dopředu si člověk lístek koupí nebo jestli je v jakémsi „Majáles klubu“ – v takovém případě dostane dokonce u vstupu pivko zdarma 😛

Odkazy na stránky:

Pražský Majáles Studentský Majáles

 

Průvod

V pátek 29. 4. 2016 se letos konal Pražský Majáles. Začínal průvodem z Vodičkovy ulice, kterého jsem se však nezúčastnila, nemohu o něm tedy nic napsat (ale na Youtube je plno videí).

Kytičková čelenka

Každopádně jsme si v ten den šly s kamarádkou do Claire’s koupit kytičkovou čelenku, která se nosí napříč čelem. Proč? Prý se to „na Majáles nosí“. (Tip od kamarádky, která tam byla i loni). Toto však musím potvrdit – opravdu tam čelenku spousta holek mělo. Takže rada pro holky: chystáte-li se na Majáles, kupte si kytičkovou hippie čelenku přes čelo – budete in!

Letňany

Samozřejmě už podle provozu metra poznáte, že ve městě se děje něco velkého. Červená linka C, mířící do Letňan byla naplněná študáky a ještě větší omladinou (shodou okolností se totiž letos v ten samý den a na tom samém místě konal Utubering – oblíbenost generace Z. Více v článku: Generace „Z“ – Kdo jsou? Utubering to prozradil ).

Stage, program a areál

V celém areálu byly celkem tři pódia, každé trochu jinak zaměřené. Program byl dobře udělaný, protože žádné dvě kapely se nikdy nekryly kompletně. Člověk tak mohl přebíhat a ze všeho měl aspoň kousek. V areálu se samozřejmě vyskytovalo mnoho občerstvovacích stánků. Dokonce pozor na vlastní pití – při vstupu je kontrola a na webovkách je uvedené určité množství pití a jídla, které si člověk do areálu smí vzít. S vlastními alko flaškami tak nepočítejte! To je však klasická zásada různých festivalů…

Kapely

Mezi letošními kapelami byl highlight Kryštof. Parádně celý den završili, koncert ukončil i ohňostroj a Riči Krajčo se během koncertu dokonce pustil i do stage-divingu. Na letošním Majálesu byly kromě Kryštofa k slyšení např. kapely: Wohnout a jejich host Eva Pilarová, Xindl X, Mandrage, ATMO Music, Skyline, Horkýže Slíže a další. Za hip-hopovou scénu se představil např. Mike Spirit nebo Marpo.

 

A na závěr…?

Akci jsme si s kamarádkami rozhodně užily. Byly to prostě dobře investované čtyři stovky. Je to tam ale celkem masovka – pokud nemáte rádi velké davy, tak tam radši nechoďte. Nadruhou stranu ve srovnání s festivalem Votvírák to nic nebylo. Rozhodně má člověk možnost v jeden den vidět spoustu kapel a pořádně si užít odpoledne – v ideálním případě na sluníčku s fajn lidmi, s pivkem v ruce (nalitém v originálním majálesovém kelímku, samozřejmě), s malou frontou na Toi-Toiky a za pohupování v rytmu živé hudby!

Další od stejného autora

Odlučitelná předpona – nenechejte ji, aby se z věty nenápadně vytratila!

Všechna následující slovesa mají jeden společný rys – když je používáme ve větě, často je …