POZOR
Zdroj obrázku: http://prague.czechcentres.cz/program/detail-akce/noc-literatury-20163/

Život studenta v Praze: Jak jsem byla na Noci literatury 2016

Studuješ v Praze a zajímají Tě místní akce a události? Když už mi osud v rámci studia dohodil bydlení v metropoli naší republiky, snažím se naplno využívat, co nabízí. Praha je samozřejmě nacpaná akcemi a všechno se nedá stíhat (bohužel). V sérii těchto příspěvků budu z pohledu studentky přispívat zkušenostmi, které jsem ve volném čase nasbírala a zážitky, které mi Praha dopřála. Třeba Tě něco z mého poreferováníčka zaujme a příště podobnou akci také navštívíš!

Před nedávnem jsem navštívila bezva akci – Noc literatury 2016. Ve středu (11. 5.) večer, od 18:00 do 23:00 probíhalo v různých kavárnách nebo „normálně nepřístupných místech“ Karlína předčítání různých knih. Literatura mě zajímá, knihy mám ráda, večery taky, Karlín zatím moc neznám – říkala jsem si, že je to akce pro mě, jak vyšitá (pardon za klišé).

 

Jak to probíhalo?

Akce se celkem konala v 21 karlínských lokálech (kavárny, čajovny nebo „normálně nepřístupná místa“, jako např. budova Českého rozhlasu). V každém lokále se předčítala jedna kniha, a to každou půl hodinu. Čtení probíhalo vždycky zhruba 15-20 minut, aby člověk zbylý čas, který chyběl ke zkopletnění půlhodiny, mohl využít přesunem do dalšího z lokálů.

Fotka mapičky Karlína, s vyznačenými místky, kde probíhalo čtení
Fotka mapičky Karlína, s vyznačenými místky, kde probíhalo čtení

Co se četlo?

Romány, ze kterých byly předčítány úryvky, byly od různých autorů z celého světa. Jedná se o knihy relativně nové, vyšlé třeba v minulém roce. Předčítán byl jejich český překlad. Člověk si tak mohl program, která čtení navštíví, sestavit třeba podle:

1) národnosti autora knihy

2) obsahu knihy (jejího děje)

3) žánru knihy

4) lokálu, kde byla kniha předčítána

5) přednášejícího, člověka který knihu předčítal

Seznam předčítání, druhá strana mapičky

Moje trasa

Například já jsem začala v „Kavárně kočičí“, kde byla Janem Teplým předčítán úryvek z knížky Lala (autor Jacek Dehnel, Polsko). Pak jsem pokračovala do čajovny „Dharmasala“ a protože ještě probíhalo předchozí předčítání, měla jsem čas se občerstvit ve zbylých prostorách čajovny červeným vínkem, které jsem si následně vzala s sebou, když se četla kniha Život tak krátký na lásku tak dlouhou (autor Helder Macedo, Portugalsko). Ta byla předčítána Alešem Procházkou . Mojí další stanicí byl lokál jménem „Vitra“, kde předčítala herečka Simona Babčáková. Fronta u tohoto stanoviště byla opravdu velká. Následovalo svěží předčítání z knihy Kvazikrystaly (autorka: Eva Menasse, Rakousko). Na závěr večera (v půl jedenácté, kdy se konalo poslední, tedy 10. předčítání v každém z lokálů – mimochodem všem, kteří předčítali patří můj obdiv a něco mi říká, že daný úryvek z knihy už si v budoucnu jen tak mít chuť přečíst nebudou) jsem pokračovala do již zmíněné budovy Českého rozhlasu, kde Vasil Fridrich předčítal z knihy Parádní jízda (autor Joseph O´Connor, Irsko).

Předčítání herečky Babčákové ve "Vitře"
Předčítání herečky Babčákové ve „Vitře“

 

Vasil Friedrich předčítal v budově Českého rozhlasu
Vasil Friedrich předčítal v budově Českého rozhlasu

 

A na závěr…?

Pokud máte rádi klidné večery u knížky, nebo jen tak posezení u kafe nebo u vína, myslím, že Noc literatury Vás zaujme. Zamyslíte se, pobavíte se, bezpochyby se i zasmějete, kulturně se obohatíte a poznáte nové pražské lokály. Karlínská Noc literatury byla první, které jsem se zúčastnila. Minulé ročníky se konaly např. v Dejvicích nebo na Malé straně. Každopádně literární akce tohoto typu mi obecně dělají radost a chci je podporovat. V budoucnu se další ročníky Literární noci určitě chystám navštívit. A pokud si i Vy chcete odpočinout, navšitvte je taky! Tato akce se koná v různých i zahraničních městech.

 

Více informací o Noci literatury se jistě dozvíte na oficiálních stránkách:

Noc literatury

Další od stejného autora

ČR-překlad do němčiny (Tschechische Republik X Tschechien X Tschechei)

Seznamte se s variantami, jakými lze v nemčině nazývat Českou republiku.   Nejklasičtější, nejúřednější a nejoficiálnější varianta …